Kategoriler
Uncategorized

İdrar yolları enfeksiyonunun tedavisi nedir?

İdrar yaparken vajinada yanma ve ağrı hissi kadınlarda üriner sistem enfeksiyonlarına işaret eder. Vajina çevresinde yanma, akıntı, kaşıntı, kötü koku veya ağrı varsa vajinit düşünülür. 

Kadın cinsel organı, yani vajina, idrar yollarınının çıkışına, yani üretra ağzına çok yakındır. Bu yakınlığı sebebiyle birlikte enfekte olma olasılıkları yüksektir. 

Kadınların vajina enfeksiyonları ve üriner sistem enfeksiyonlardan nasıl korunacaklarını bu yazıda birlikte anlatacağız. Kadınlar için yazılan bu yazının hedefi; basit önerilerle sık görülen bu hastalık gruplarından ideal korunmayı sağlamaktır.

Üriner sistem enfeksiyonlarının tedavisi antibiyotik tedavisidir. Üriner sistem enfeksiyonlarının en sık nedeni (%60-90) E.coliismindeki bakteridir. Bu nedenle verilecek antibiyotiğin E.colibakterisine karşı etkili olması gerekmektedir. Atibiyotik seçiminde ilk olarak trimethoprim-sulfamethoksazolveya siprofloksasinkullanılabilir.

Taş düşürme veya kum dökme gibi bir durumdan kaynaklı idrar yanmasının tam olarak iyileşmesi için bol su içmek ve hareketli olmak gerekmektedir. Kum tamamen dökülmeden, taş düşmeden veya cerrahi operasyon ile taş alınmadan idrar yanması geçmeyecektir.

Vajinal akıntılar, kötü koku veya vajina etrafında kaşıntı ile kendini belli eden vajina enfeksiyonları durumunda ise oral kullanılan haplar, vajina haznesine yerleştirilen fitiller ve kremler akıntılarınızın tedavisinde kullanılabilir.Verilecek ilacın etken maddesi vajinitin neden olduğu mikroba göre seçilmelidir. 

Kaynak: https://hekimimyanimda.com/aile-hekimligi/idrar-yaparken-vajinada-yanma-ve-agri/

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir