3, 4 ve 5 aylık bebek uyku düzeni

yazar:

kategori:

İki aylık olan bebeğinizin, muhtemelen daha uyanık olduğunu ve gün içinde sizinle daha fazla etkileşim kurmak istediğini fark etmeye başlayacaksınız. Muhtemelen bebeğiniz günlük toplam uyuma süresinden yaklaşık 1 saat eksiltmiştir.

Bebeğinizin iki uyuma seansı arasındaki süre uzadıkça, uyku düzeni de gelişmeye başlayacaktır. En azından geceleri, yaklaşık 6 saat veya daha uzun bir uyuma süresi başlayabilir.

Bebeğiniz tam olarak uyumamış olsa bile onu gece uyuması için yatırmak ve gece uyumasını sağlamak önemlidir. Bebeğiniz zamanla düzenli olarak gece uykularına alışacaktır.

Bebeğinizin günlük toplam uyku süreleri kısalıyorken ve gündüz hareketliliği ile gelişimi artıyorken geceleri uyuma alışkanlığı kazanmış olması hem bebek gelişimini olumlu etkiler hem de sizin geceleri daha rahat uyumanızı sağlar.

Bebeğiniz, gece uyuma alışkanlığını henüz yeni kazanmışken geceleri uyanmaya başlayabilir. 3 ila 4 aylık bebeklerde bebeğin fiziksel ve zihinsel gelişimine bağlı olarak gece uyku kalitesinde düşüş görülür.

  • Büyüyen bebeğiniz geceleri yatağında dönmeye başlayacaktır. Bu da bebeğinizin daha sık ağlaması ve uyanması anlamına gelebilir.
  • Bebeğiniz artık sıcaklığa veya ışığa karşı daha duyarlı. Etrafındaki dünyanın daha fazla farkında. Bu da gece uyanma ihtimalini arttırır.

Bebekler gün içinde tekrar kısa şekerlemeler yapmaya da başlayabilirler. Bu şekerlemeler, 4 aylık uyku gerilemesinin başladığına dair bazı önemli işaretlerdir.


Kaynak: https://hekimimyanimda.com/saglikli-yasam/cocuk/bebek-uyku-rehberi-0-12-ay/