A vitamini eksikliği ve Retinitis pigmentosa

A vitamini ihtiyacı yetişkin erkek için 10 mg ve yetişkin bir kadın için 8 mg’dır. Günde bir adet havuç tüketirseniz, A vitamini ihtiyacının yaklaşık 2/3 ünü temin etmiş olursunuz.

A vitamini eksikliği;

  • gece körlüğü (Retinitis pigmentosa)
  • saç dökülmesi
  • çocuklarda gelişme geriliği
  • cilt, saç ve tırnak hastalıkları
  • enfeksiyona

eğilim yapar.

Ancak, A vitamini, karaciğerde depolandığı için fazlası zararlıdır. Örneğin; her gün bir bardak havuç suyu içen kişilerin ten renginde değişiklikler görülebilir. Bu nedenle haftada 3 bardaktan fazla havuç suyu içmemeye ve her gün havuç yememeye dikkat edin.

Havuç dışında, somon, balkabağı, kavun ve karalahana da bolca A vitamini içerir.

A vitamini eksikliği, “tavukkarası” veya “gece körlüğü” olarak bilinen göz hastalığına neden olabilir.

Retinitis pigmentosa nedir?

Retinitis pigmentosa, gözden beyne giden sinirlerin işlevlerini tam anlamıyla yapamamasıdır. Halk arasında ‘tavukkarası’ veya ‘gece körlüğü’ olarak bilinir.

Sık görülen göz hastalıklarından biri olan Retinitis pigmentosa, göze gelen ışığı algılayan retinanın yapısındaki bozulmalar sonucu ortaya çıkar.

Gece körlüğü, kalıcı körlüğe neden olabilir.

Retina yapısındaki bozulmalar kendiliğinden düzelmez ve zamanla da artabilir. Çünkü retinadaki hücrelerin yenilenme özelliği yoktur.

Retinitis pigmentosa’da, hastanın görme seviyesi yoğun ışıkta, loş ortamda, gece saatlerinde ve alacakaranlıkta minimum seviyeye inerek, görme bulanıklaşır ve cisimler seçilemez hale gelir. Hastalık bu özellikleri nedeniyle gece körlüğü adını almıştır.

Gece görme kabiliyetinin azalmasıyla başlayan hastalık zamanla gündüz görme kabiliyetinin bozulmasıyla da devam edebilir.

Görme kalitesi pek çok nedenden ötürü bozulabilir. Hasta, görüş kabiliyetinin, gece ve gündüz görme yetisinin farkında olmalı ve gerekli hissettiğinde göz doktoruna danışmalıdır. Göz doktoru retina incelemesi sonrası (eğer varsa) Retinitis pigmentosa hastalığının tanısını koyabilir.

Hastalığın teşhisi koyulduktan sonra hangi seviyede bir görme kaybı olduğu belirlenmektedir.

Gece körlüğünün günümüzde kesin bir tedavisi yoktur. Ancak hastanın görme kaybı düşük seviyedeyse Omega-3 ve A vitamini takviyeleri ile hastalığın ilerlemesi durdurulabilir. Eğer ileri derece görme kaybı varsa ve hastanın görüş kabiliyeti sürekli azalıyorsa biyonik göz tedavisi uygulanabilmektedir.