Arveles, hamile ve emziren anneler kullanabilir mi?

Emziren kadınlar arveles içebilir mi? Arveles 25 mg tablet hap anne sütüne geçer mi? Emziren anne Arveles kullanırsa bebeği zarar görür mü? Arveles anne sütünü azaltır mı? Arveles ağrı kesici hamile ve emziren anneler kullanabilir mi?

Bazılarımız hafif bir baş ağrısında bile ağrı kesici ilaç alıyoruz. Bazılarımız ağrılarımıza göğüs germeği tercih ediyoruz. Ağrı tamamen öznel. Ancak şurası bir gerçek ki, eklem kireçlenmesi olan ya da migreni nedeniyle ciddi baş ağrısı çeken insanlar var. Bu şiddetli ağrıları gidermek için çok güçlü ağrı kesicilerimiz de var. Ancak, genç kadınların kendi sağlığı kadar önemli bir olay yaşıyorlar. Hamile kalıyorlar. İşte burada bu kuvvetli ağrı kesicilerin ne kadar zarar verebileceğini bir kez daha düşünmek gerekiyor.

Arveles, Deksalgin, Dex-forte, Dexday, Dexofen, Elektra, Profenid ve Leodex ilaçları deks-ketoprofen içeren bir grup NSAİİ ilaçtır. Kuvvetli ağrı kesicilerdir. Peki bu ilaçlar hamile veya emziren kadınlar tarafından kullanılabilir mi? Ne kadar riskli?

Hamilelik

Hamileliğin son 3 ayında (üçüncü trimester) Arveles 25 mg tablet kullanmak, anne karnındaki bebeğin (fetüs) kalp ve börek rahatsızlığı yaşama riskini arttırır (1). Hamileliğin ilk aylarında Arveles kullanılması önerilmezken gebeliğin son 3 ayında Arveles kullanılması net bir şekilde önerilmez! Hamileliğin 30. haftasından sonra Arveles tablet kullanılmamalıdır. (1)

Arveles tablet, bebeğin böbrek gelişimini ve böbreklerin çalışma performansını etkileyebilir (2). Bu bebeğin kendi çişiyle oluşturduğu amniyon sıvısı miktarında yetersizliğe neden olabilir. Doğum işlevini ve doğum süresini uzatabileceğinden hamilelik sırasında Arveles kullanmak güvenli değildir. Bu, yanlışlıkla ve sadece bir veya iki kez Arveles aldıysanız panik yapmanız gerektiği anlamına gelmez, ancak hamilelik sırasında veya emziriyorsanız bu ilacı kullanmamaya dikkat edin! (2)

Sizin için daha güvenli olan başka tedaviler olabilir. Parasetamol, gebelik sırasında alınabilecek güvenli ağrı kesicilerdendir.

Parol tablet ve Minoset tablet parasetamol içerir.

Yine de doktorunuza danışmadan hiçbir ilacı kullanmayınız.

Emzirme

Emziriyorsanız, genellikle Arveles ablet kullanmanız tavsiye edilmez.

Arveles Tablet içerisindeki etken madde olan deks-ketoprofenin anne sütünden bebeğe geçtiği gösterilmiştir. Arveles kullanan annenin, anne sütü emen çocuğunda yan etkiler olabilir. (3)

Emziriyorsanız doktorunuza mutlaka söyleyin. Emzirmeyi bırakıp bırakmayacağınıza veya Arveles Tablet kullanmayı bırakıp bırakmayacağınıza karar vermeniz gerekebilir.

Başka bir NSAİİ olan ibuprofen emziren kadınlarda daha güvenlidir.

Kaynaklar:

  1. https://www.medicines.org.uk/emc/product/9276/smpc
  2. https://www.thebump.com/a/is-ketoprofen-safe-during-pregnancy
  3. https://www.ncbi.nlm.nih.gov/books/NBK501514/

__________

Not: Dolorex, Majezik, Apranax, Naprosyn ve Dikloron gibi güçlü ağrı kesici olarak bildiğimiz ağrı kesicilerin birçoğu NSAİİ’dir. 

NSAİİ’ler, sinir uçlarını hassaslaştıran ve iltihaplanma sırasında ağrıyı artıran maddeler olan prostaglandinleri bloke ederek çalışır. Prostaglandinler ayrıca vücut ısısını kontrol etmede rol oynar. NSAİİ’ler prostaglandinlerin etkilerini inhibe ederek ağrı hissini hafifletmeye ve yüksek ateşi düşürmeye yardımcı olur. 

Benzer mekanizma ile ağrı hissini azaltır ve benzer yan etki risklerine sahiptirler.

Tedavisi Nedir?

TedavisiNedir.com web sitemiz içerdiği bilgileri profesyonel yabancı sağlık stelerinden ya da gerçek Türk doktorların kaleminden almaktadır. TedavisiNedir.com genel sağlık bilgilerinden bahseder ve kişisel sağlık durumunuzla ilgili sorumluluk almaz.

You may also like...