Ateş Düşürücü Asistanı | ADA

Ateş Düşürücü Asistanı ismini duyunca hayalinizide ilk canlanan şey nedir?

Küçük çocuğunuzun ateşi yükseldi. Ancak evinizde sadece büyük çocuğunuz için reçete edilen ateş düşürücü şurup var.

Büyük çocuğunuzun ateşi yükseldi. Ancak evinizde sadece küçük bebeğiniz için reçete edilen ateş düşürücü şurup var.

Şimdi ne yapacaksınız?

Ateş düşürücü şurupların dozlarını çocuğunuza uygun şekilde nasıl hesaplayacaksınız?

Çocukların yaşları her yıl değişeceğinden ve çocukların kiloları yıl içerisinde dahi sürekli değişkenlik göstereceğinden kullanılacak ilacın doğru hesaplanması önemlidir. İşte Ateş Düşürücü Asistanı tam olarak burada devreye giriyor.

Neticede çocuğunuzun ateşi yüksek ve hızlıca sonuca ulaşmanız gerekiyor. Bekleme, araştırma yapma şansımız olmayabilir.

Ne kadar ateş düşürücü kullanacaksınız? Ne kadar hacimde ateş düşürücü kullanacaksınız?

Bu sorunun cevabı artık çok basit.

Cevap: Ateş Düşürücü Asistanı

ADA (Ateş Düşürücü Asistanı) Nedir?

ADA yani Ateş Düşürücü Asistanı, sizi yüksek ateşten korumaz. Evet, ilacın olası yan etkilerinden de korumaz. Ancak bebeğinize çay kaşığı ile daha büyük çocuğunuza tatlı kaşığı ile ateş düşürücü vermekten kurtulursunuz.

Emekleme aşamasında bir yapay zeka ya da tıp eğitimi almış gelişmiş bir hesap makinası olan ADA en doğru dozda ateş düşürücü hacmi hesaplamanıza yardım eder.

ADA (Ateş Düşürücü Asistanı) bir eczacı değil. Bir doktor hiç değil. Ancak o geleceğe işaret eden bir yazılım.

ADA (Ateş Düşürücü Asistanı) hangi vücut sıcaklığında ne kadar ateş düşürücü kullanmanız gerektiği konusunda sizlere yardımcı olacak. Eczanelerden temin edebileceğiniz hemen her ateş düşürücü için de çocuğunuzun kilosuna uygun şurup miktarını hesalayacak.

ADA (Ateş Düşürücü Asistanı), sadece çocuğunuzun kilosu ve kullanacağınız ateş düşürücü şurubun etken maddesi bilgileriyle tıp otoritelerinin önerdiği doz aralıklarında ateş düşürücü şurup hacmini hesaplar.

Size sadece ateş düşürücü şurubun şişesinden enjektör (şırınga) yardımıyla ateş düşürücüyü çocuğunuza ağızdan vermek kalır.

ADA hakkında daha fazla bilgi sahibi olmak için bizi takip edin

Uyarılar

ADA yani Ateş Düşürücü Asistanı, çocuğunuzun özel sağlık durumunu öngöremez. Örneğin parasetamole bağlı karaciğer yan etkilerini öngöremez. ADA size sadece önerilen ilaç dozunu hesaplar. İlaca bağlı olası yan etikiler konusunda bilgi almak için ilacın kutusundan çıkan prospektusu okuyabilir veya eczacınıza ya da doktorunuza danışabilirsiniz.

Ateş düşürücü ilaçlar çoğunlukla çocuklara özel hazırlanır ve allerji yapma olasılığı düşük maddeler ile hazırlanır. Yine de ADA, çocuğunuzun ateş düşürücü şuruba karşı alerjisi olup olmadığını öngöremez. Açıkçası bu konuda eğer daha önce alerji sorunu yaşamadıysanız sizde öngöremezsiniz. Bu nedenle hastayı, olası alerji durumunda hızlıca en yakın sağlık kuruluşuna götürün.

ADA, ateş düşürücü şurup dozunu hesaplar ancak ateş düşürücü şurubunuzun sok kullanım tarihinin geçip geçmediğini bilemez. Kullanacağınız şırınga (enjektör) ya da ölçeğin mikrop taşıyıp taşımadığını bilemez. ADA sadece parasetamol veya ibuprofen etken maddelerinin yaşa göre kullanılabileceği dozu hesaplar. Bu hesabı:

  • Parasetamol için kilogram başına 10-15 mg/kg olarak yapar.
  • İbuprofen için ise 5-10 mg/kg olarak yapar.