Bebeklere parol şurup verilir mi?

0
2

Bebeklere parol şurup verilir mi? Evet! bebeklere, emziren kadınlara, gebelere ve yaşlılara parol şurup verilebilir. Parol Şurup ve Parol Plus Şurup etken madde olarak parasetamol içerirler. Parasetamol bilinen en güvenilir ve en az yan etki yapma riski taşıyan ilaçlardan biridir.

  • PAROL ŞURUP 5 ml hacimde (yani bir ölçekte) 120 mg parasetamol içerir
  • PAROL PLUS ŞURUP ise 5 ml hacimde (yani bir ölçekte) 250 mg parasetamol içerir

Bebeklere parol şurup ne kadar verilir?

  1. bebeğinizin veya çocuğunuzun kilosunu ölçün
  2. ATEŞ DÜŞÜRÜCÜ ASİSTANI’nı açın ve kiloya göre doz hesabı yapın.

Bakınız: ATEŞ DÜŞÜRÜCÜ ASİSTANI

Parasetamol: Yüksek vücut ateşinin düşürülmesi için, soğuk algınlığı, nezle, grip gibi hastalıkların belirtilerinin hafifletilmesinde ve baş ağrısı, kas ağrısı, kulak ağrısı, diş ağrısı gibi ağrı durumlarında kullanılabilir.

Parol 120 mg/5 ml 150 Ml Süspansiyon her 5 ml hacimde yani her bir ölçeğinde 120 mg parasetamol içeren, ağrı kesici ve ateş düşürücü şuruptur. Genellikle bebeklerde ve küçük çocuklarda kullanılır.

Bebeklerde Parol kullanımı:

  1. İki ayın altındaki bebeklerde doktorunuz reçete etmedikçe ağrı kesici/ateş düşürücü şurup kullanmayınız.
  2. Aşılama sonrasında ateşi yükselen 2-3 aylık bebeklerde 60mg parasetamol yani 2,5 ml Parol 120 mg/5 ml Süspansiyon verilebilir.
  3. 2-3 aylık bebeklerde, aşı dışı nedenlerden dolayı ağrı veya ateş var ise maksimum 2 doz şurup verilebilir. Ateş veya ağrı devam ediyorsa doktorunuza danışın.

Bakınız: Yüksek ateşi düşürmek için ilaç dışı yöntemler

Günlük kullanılabilecek Parol Şurup dozu:

  • 6 yaşın altındaki çocuklar: Bir günde kullanılabilecek maksimum toplam doz, 10-15mg/kg‘dır. Bölünmüş dozlar halinde 4-6 saat ara ile verdiğiniz dozların toplamı kilogram başına 15mg’ı geçmemelidir.
  • 6 ila 12 yaş arası çocuklar: Bir günde kullanabilecekleri maksimum doz 2 gramparasetamoldür.
  • 12 yaş ve üzeri: Bir günde kullanılabilecek maksimum doz 4 gram parasetamoldür.