Çinko Oksit içeren kremler ne kadar etkilidir?

Çinko, vücudunuzun birçok fonksiyonu için ihtiyaç duyduğu önemli bir mineraldir. Antibakteriyel etki gösterir. Vücudunuzun enfeksiyonla savaşmasına yardımcı olabilir ve egzama nedeniyle zayıflamış cilde iyileşme şansı verebilir. Çinko oksit bileşiği, egzama gibi cilt rahatsızlıklarının tedavisinde yardımcı olabilir.

Egzama (aynı zamanda atopik dermatit olarak da adlandırılır), cildin kızardığı, tahriş olduğu, kaşındığı ve kabardığı bir durumdur. Egzamanın tedavisi olmasa da rahatsızlığı hafifletmeye, iltihabı azaltmaya ve cildi normal koşullara döndürmeye yardımcı olabilecek tedaviler mevcuttur.

Egzama için evde tedavi seçeneklerinden biri çinko oksittir. Çinko, cilt tahrişini yatıştırma ve önleme yeteneği ile bilinir, yani egzama gibi cilt rahatsızlıkları olan bazı insanlara yardımcı olabilir.

Çinko nedir?

Çinko, bağışıklık sistemini ve metabolizmayı destekleyen temel bir eser mineraldir. Sağlıklı şekilde tat ve koku alabilmeniz için gereklidir. Çinko ayrıca yaraları iyileştirmek için de gereklidir, bu yüzden egzama tedavisi olarak yardımcı olabilir.

Bir eser mineral olarak “Çinko”

Çinko çok reaktiftir, bu yüzden tek başına saf, element halinde olmak yerine her zaman bir bileşiğe (oksit gibi) bağlıdır.

Çinko oksit bileşiği beyaz bir görünüme sahiptir, ancak çinko tek başına daha çok gümüş (gri) renktedir.

Çinko ve bağışıklık sistemi

Çinko bağışıklık sistemini ideal şekilde çalışmasının destekler ve bu nedenle çinko kullanmak sıklıkla önerilmektedir. Birçok multivitamin ve soğuk algınlığı pastillerine çinko eklenmektedir.

Çinkonun bağışıklığı güçlendirme potansiyeli, egzama alevlenmesi sırasında kullanılmasının yararlı olmasının bir nedenidir. Çünkü egzema alevlenmesi cilt zayıf ve enfeksiyona maruz kaldığında gerçekleşir.

Çinko protein üretimi ve DNA sentezi için de önemlidir. Bu nedenle cildinizdeki hasarlı hücrelerin yerini almak için yeni cilt hücrelerinin büyüme hızını arttırabilir. Cildin kendini iyileştirme hızını arttırabilir.

Üstelik çinko, ciltteki yağ bezlerinde yağ üretimini azaltarak ve P. acnes isimli bakteriye karşı anti-bakteriyel etki göstererek çift etki ile sivilce oluşumunu azaltabilir. Ciltteki sivilcelerin iyileşme hızını arttırabilir.

Çinko eksikliği

  • Besinlerle yeteri kadar çinko alamıyorsanız.
  • Sindirim sisteminiz besinlerdeki çinkoyu yeteri kadar ememiyorsa
  • Vücudunuzun çinkoyu emmesine engel olabilecek herhangi bir ilaç veya takviye kullanıyorsanız
  • Çok fazla demir alıyorsanız (çinko ve demir mineralleri emilmek için birbiriyle yarışır ve birinin fazla alınması diğerinin emilmesini azaltabilir)

Çinko eksikliği yaşama riskiniz artar. Vücudunuzdaki çinkonun yaklaşık %5 kadarı

Çinko oksit egzama için ne kadar etkilidir?

Çinko vücudunuzun her yerinde bulunur, ancak özellikle kemiklerinizde, kaslarınızda, karaciğerinizde ve cildinizde bol miktarda bulunur.

Egzama alevlenmesi sırasında vücut histamin salgılar ve bu da kaşınmanıza neden olur. Ayrıca cildinizde küçük kabarcıklar görülebilir, pul pul veya çatlamış olabilir. Cilt kuruluğu gelişebilir.

Çinko, ciltte egzama alevlenmesi sırasında oluşan bu zayıf alanların iyileşmesini hızlandırabilir.

Çinko içeren kremler, egzamada sık görülen kuru, pul pul dökülen cilde iyi gelen bir nem bariyeri sağlar. Çinko içeren kremler, bu mineralin doğal antibakteriyel özellikleri ve iyileşmeyi destekleme yeteneği sayesinde olası enfeksiyonlarla savaşmaya da yardımcı olabilir.

Üstelik, çinko oksit, histamin salınımını engelleyerek kaşıntıya bile yardımcı olabilir.

Çinko Oksit içeren kremler ne kadar etkilidir?

Çinko oksit başka ne için kullanılabilir?

Çinko oksit, çeşitli güzellik ve kişisel bakım ürünlerinde bulunur.

Çinko oksitin en yaygın kullanım alanlarından biri cildi güneşten korumak amacıyla güneş koruyucu olarak kullanılmasıdır.

Aynı zamanda ciltteki kesikleri ve yanıkları tedavi etmek için kullanılan cilt kremlerinin içerisine iyileşmeyi hızlandırmak amacıyla bir yardımcı madde olarak eklenebilir.

Çinko oksit içeren krem ve jeller

Egzama tedavisi kişiden kişiye hatta, zaman içerisinde aynı kişide bile değişebilir. Egzama tanısı ilk konduğunda kullandığınız ilaç

Egzama tedavisi kişiden kişiye ve hatta aynı kişide bile değişir. Egzama teşhisi konduğunuz ilk anda kullanmaya başladığınız tedavi zamanla daha az etkili olabilir veya eskiden işe yarayan bir tedavinin çok güçlü olduğunu görebilirsiniz.

Egzama tedavisinde cilt üzerine bölgesel uygulanan kremler veya jeller, haplara nazaran öncelikli olarak tercih edilir. Çünkü bu jeller cildin doğrudan etkilenen bölgesine uygulanırlar ve yan etki riskleri daha düşüktür. Üstelik, cildi nemlendirirler.

Krem veya merhem seçerken egzamanızın ciddiyetini göz önünde bulundurun.

  • Cilt özellikle kuru, pul pul ve çatlaksa, merhemler daha kalın olduklarından ve nemi cilde karşı daha uzun süre tutabildikleri için daha yararlı olabilir.
  • Kremler ise merhemlere kıyasla daha az yapışkandırlar ve daha kolay yıkanırlar.

Pişik kremleri

Şaşırtıcı olsa da, çinko oksit içeren pişik kremleri egzama için iyi sonuç verebilir. Bebekler için tasarlanmış olsa da bazı pişik kremleri çinko oksit içerir ve egzamayı yatıştırmaya yardımcı olabilir.

Sabun

Bazı el sabunlarında çinko bulunur. Çinko içeren sabun kullanmak, egzama alevlenmesini yatıştırmaya ve cildi temizlemeye yardımcı olabilir.

Çinko içeren bir sabun kullanmak, ellerinizi temiz tutarken aynı zamanda egzamanızı da tedavi etmenize yardımcı olabilir.

Çinko oksit krem nasıl kullanılır?

Kremi cildinize uygulamadan önce küçük bir yama testi yaparak kremi çok miktarda kullandığınızda reaksiyon göstermeyeceğinizden emin olun. Egzamalı birçok kişi hassas cilde sahip olduğundan, bir yama testi, olumsuz bir reaksiyonun neden olduğu sıkıntıyı önleyebilir.

Yama testi genellikle belirli bir maddenin alerjik cilt iltihabına (kontakt dermatit) neden olup olmadığını görmek için yapılır.

Yama testi yapmak için etkilenmemiş (sağlıklı) bir cilt bölgesi bulun ve az miktarda ürün uygulayın. Birkaç saat sonra test bölgesine anormal bir tepki olmazsa, ürünü egzama bölgesinde kullanmayı deneyebilirsiniz.

Egzeması olan insanların genellikle cildi daha hassastır. Eğer egzamanız varsa hassas cildinize büyük miktarda krem sürmeden önce küçük bir miktar kremi cildinizin daha az göze çarpan bir yerine sürün ve bekleyin. Eğer cildinizde bu krem sonrası anormal bir durum gelişmiyorsa, bu kremi cildinize içiniz daha rahat uygulayabilirsiniz.

Çinko oksit çocuklar için güvenli mi?

Çocuklar, hatta bebekler bile egzama ve diğer deri rahatsızlıklarına yakalanabilir.

Bebeklerin ve çocukların cildini yatıştırmaya yönelik birçok ürün çinko oksit içerir. En bilinenlerinden biri pişik kremidir.

Çinko, bebeklerde ve çocuklarda kullanılması önerilen güneş kremlerinde de yaygın bir bileşendir.

Çinko oksit ürünleri, özellikle kremler ve merhemler, egzama alevlenmesi sırasında cildinizi yatıştırmaya ve korumaya yardımcı olabilir. Bununla birlikte, egzama semptomlarınızı hafifletmek için yeni bir ürün denemeden veya birden fazla tedavi kullanmadan önce daima doktorunuza danışmalısınız.


Çinko hakkında daha fazla bilgiye mi ihtiyacınız var? Bakınız:

Tedavisi Nedir?

TedavisiNedir.com web sitemiz içerdiği bilgileri profesyonel yabancı sağlık stelerinden ya da gerçek Türk doktorların kaleminden almaktadır. TedavisiNedir.com genel sağlık bilgilerinden bahseder ve kişisel sağlık durumunuzla ilgili sorumluluk almaz.

You may also like...