Çocuğuma tetanoz aşısı yaptırmalı mıyım?

Dr. İbrahim Altundağ, 28 Soruda “Tetanoz” Hakkında Tüm Merak Ettikleriniz adlı makalesinde çocuklara tetanoz aşısının neden yaptırılması gerektiğini anlattı.

Çocuklar toz, toprak, kum gibi yerlerde koşup eğlenmeyi severler. Çocuklarımızın sağlıklı gelişimi için de bu tip aktiviteleri desteklemeliyiz. Ancak her şeyde olduğu gibi bu aktivitelerde de istenmeyen sonuçlar olmaktadır. Parklarda, bahçelerde eğlenirken düşüp herhangi bir vücut kısımlarını zedeleyen çocuklar, ciltte açık yarası olan çocuklar, kol bacaklarını kıran çocuklar her gün sıkça gördüğümüz senaryolardır. Bu yaralanmaların hepsi aslında tetanoz için risk taşımaktadır.

Ebeveyn olarak bizlere düşen görev çocuğu kısıtlamak değil olası hastalıklara karşı çocuğumuzun bağışıklığını sağlamaktır.

Sonuç olarak Türkiye’de Sağlık Bakanlığı’nın yürüttüğü rutin aşılama programına uyulmasını önermekteyiz.

Yurtdışında doğdum. Bizim ülkemizde rutin tetanoz aşısı yapılmıyor… Köyde doğdum aşı yapılmadı… Çocuğum bir şekilde aşı olmaktan kaçtı… Eskiden çocuğuma aşı yaptırmaya karşıydım ancak şimdi yaptırmaya karar verdim… Kaç doz aşı yaptırmalıyım?

Sağlık Bakanlığı’nın yayınladığı genelgede herhangi bir sebeple çocukluk çağında tetanoz aşısı olmayan bir yetişkin aşılanırken;

0-1.ay ve 7.ayda olmak üzere toplamda 3 doz aşı yapılır.

İlk doz yapılma zamanı 0.ay olarak kabul edilir. Şimdi ilk dozunu olan bir kişi 1 ay sonra ikinci dozu, ikinci dozun ardından 6 ay sonra üçüncü dozu olur. 3 doz aşılama 7 ay içerisinde tamamlanır.

Ayrıca koruyucu aşı olarak her 10 yılda bir ‘rapel aşı’yapılması önerilmektedir.

Not: Bazı kaynaklarda ilk iki doz arası 1-2 ay süre olabileceği, üçüncü dozun ise ilk iki dozdan 6-12 ay sonra yapılabileceği belirtilmektedir.

Tedavisi Nedir?

TedavisiNedir.com web sitemiz içerdiği bilgileri profesyonel yabancı sağlık stelerinden ya da gerçek Türk doktorların kaleminden almaktadır. TedavisiNedir.com genel sağlık bilgilerinden bahseder ve kişisel sağlık durumunuzla ilgili sorumluluk almaz.

You may also like...