Çocuklarda kuru öksürük nasıl giderilir?

Çocuklarda kuru öksürük, savunma sisteminin virüsler, bakteriler ve alerjenler gibi zararlı şeylere karşı oluşturduğu bir savunma şeklidir. Buradaki hırıltı muhtemelen astım gibi solunum yollarının duvarının şişmesi nedeniyle duyulur (1).

Bir hortum şeklinde hayal edebileceğiniz solunum yollarının duvarı kalınlaştığında hortumun ortasındaki alan daralır. Daha dar bir alandan geçen hava nefes alıp verirken hırıltı veya ıslık gibi bir ses duyulmasına neden olabilir. O halde, çocuklarda hırıltılı kuru öksürük nasıl giderilir?

Astım, solunum yollarının daraldığı ve şiştiği bir durumdur. Çocuğunuzun nefes almasını zorlaştırabilir. Öksürmesine neden olabilir (2).

Aşağıdakiler astım belirtilerinin şiddetlenmesine neden olabilir (2):

  • Solunum yolu hastalıkları
  • Kütü hava kalitesi (duman, tütün dumanı, kirli hava, toz …)
  • Egzersiz: Çocuğunuzun nefes alış verişini arttıracak oyunlar oynaması veya spor yapması da astım atakları gelişmesini tetikleyebilir.

Sık sık görülen öksürük krizleri ister balgamlı ister kuru olsun astım hastalığına işaret eder. Astım nedenli öksürük geceleri veya oyun oynarken şiddetlenebilir.

Çocuğunuz nefes alıp verdiğinde bir çeşit ıslık sesi de duyabilirsiniz. Bu ıslık benzeri ses, çocuğunuzun akciğerlerindeki daralmış hava yollarından geçen hava akımının çıkardığı sestir (2).

Bronşit, Pnömoni ve Astım gibi alt solunum yollarını tutan solunum yolu hastalıkları, kuru öksürük ile birlikte hırıltı sesi duymanıza neden olabilir.

Çocuklarda hırıltılı kuru öksürük nasıl giderilir?

Öncelikle hırıltı ve kuru öksürüğe neden olan hastalığın tedavi edilmesi gerekir. Bu tedavi anti-viral veya anti-biyotik ilaçları gerektirebilir (1).

Özellikle viral kaynaklı bronşit tedavi edildikten sonra kuru öksürük bir süre daha devam edebilir (1, 3).

Hırıltı tedavi edildikten sonra, çocuklardaki kuru öksürük için şunlar faydalı olabilir:

  1. Çocuğun nefes aldığı ortamı nemlendirin. Eğer havası bir kuru iklimde yaşıyorsanız veya evinizin havası kuru ise havayı nemlendirmek için basit bir şekilde su kaynatabilir veya hava nemlendirici ürün satın almayı düşünebilirsiniz.
  2. Bol bol su içirin. Solunum yolu mukozası akciğerden ağza kadar doğal olarak nemli kalmalıdır. Bu nemi sağlamak için bol bol su içmeye ve sıvı almaya özen gösterin.
  3. Bitki çayları için. Sağlıklı ve keyifli bitki çayları sıcak sıcak içildiğinde çocuğunuzun boğazının rahatlamasına yardımcı olur. Eğer çocuğunuz bir yaşından büyükse bir miktar bal eklemek daha keyifli ve sağlıklı hale getirebilir.

Tedavisi Nedir?

TedavisiNedir.com web sitemiz içerdiği bilgileri profesyonel yabancı sağlık stelerinden ya da gerçek Türk doktorların kaleminden almaktadır. TedavisiNedir.com genel sağlık bilgilerinden bahseder ve kişisel sağlık durumunuzla ilgili sorumluluk almaz.

You may also like...