Çocuklarda yüksek ateşi düşürmek için ilaç dışı yöntemler

yazar:

kategori:

Yüksek ateşi düşürmek için ilaç dışı yöntemler nelerdir? İlaç yan etkisini en aza indirmek için, ilaç kullanmadan ateş nasıl düşürülür? Genellikle çocukların ateşi yükselir. Anne babalar için ateş düşürmenin doğal yollarına bazı öneriler şöyledir:

Oda ısısını düşürün. Mümkünse 21-22 derecelere kadar düşürün. Ancak çocuk cereyenda yani hava akımında kalmamalıdır.

Kıyafetlerini çıkarın. Çocuğunuza çok ince bir giyisi giydirebilirsiniz. Ancak kıyafetler arttıkça ateşin düşmesi zorlaşır. Kıyafetleri çıkarıldığı için korkan, kasılan ve daha çok ağlayan çocuklarda ateş daha da yükselebilir. Çocukların sakin kalmalarıda önemlidir.

Ilık suyla ıslatılmış havlu kullanın. Alnına, göğsüne veya uygun başka yerlerine ılık suyla ıslatılmış havlular yerleştirin. Suyun buharlaşması ısı alan bir tepkimedir. Havludaki su buharlaştıkça çocuğun ısısını düşürecektir.

Ilık suyla ıslatılmış bir bez ya da havlu ile koltuk altı ve kasık gibi kan dolaşımının yüksek olduğu bölgelere hafifçe bastırın veya buraları sık aralıklarla nemlendirin. Cilt üzerindeki nem/su buharlaştıkça çocuğun ısısını düşürecektir. Cilt kurudukça tekrar nemlendirin.

Not: Çocuğu asla soğuk ıslak havlu veya çarşafa sarmayın ya da direkt soğuk duşun altına sokmayın. Ilık su kullanın!

El ve ayaklarını sıcak tutun! Vücut ateşi yükseldiğinde, vücut aşırı enerji harcamaya başlar, kalp ve solunum sistemi daha hızlı çalışır. Vücut, kol ve bacaklardaki damarları büzüp bu bölgelere daha az kan gönderirken; beyin, kalp, karaciğer gibi organlara daha fazla kan gönderir. Vücut pembemsi morumsu bir renkte görünür. Çocuğun el, kol ve bacaklarında kan dolaşımının azalması nedeniyle soğukluk olmasına rağmen gövdede yüksek sıcaklık görülür.

Çocuğun elleri ve ayakları soğuk olursa, vücudu ellerini ve ayaklarını ısıtmak için vücut ısısını arttırır. Bu esnada gövdesinin ısısı daha da artar. Çocuğunuzun el ve ayaklarının soğuk olmasına müsade etmeyin. Ellerini örtmek, ayaklarına çorap giydirmek çözüm olabilir. Özetle; gövdesi çıplak ya da ince kıyafetli olacak eller ve ayaklar ise daha kalın kıyafetler olacak.

Yüksek ateş, terlemeyi ve solunum sayısını artırarak vücuttan sıvı kaybının artışına neden olur. Yüksek ateşli çocuğa bol miktarda sıvı/su içirin.


Kaynak: https://hekimimyanimda.com/klinik/aile-hekimligi/yuksek-atesi-dusurmek-icin-ilac-disi-yontemler/