Yeşillikler içerisindeki bir parkta egzersiz yapan bisikletli kadın ve erkek

Düzenli Egzersiz Yapmanın 12 Faydası

yazar:

kategori:

Düzenli egzersiz, genel sağlık üzerinde pek çok olumlu etki yaratır. Stresi azaltır, cinsel yaşamı olumlu yönde etkiler uyku kalitesini arttırır ve cilt sağlığını iyileştirerek yaşam kalitesini artırır. Düzenli egzersiz yapmak sadece fiziksel sağlığa değil, aynı zamanda mental ve duygusal olarak sizi daha iyi yapabilir.

Son günlerde kendinizi halsiz ve yorgun mu hissediyorsunuz? Üstelik kan testlerinize göre anemi gibi halsizliğe neden olabilecek bir hastalığınız tespit edilemedi mi?

Düzenli egzersiz yaparak saçlarınızın daha uzun yıllar gür ve sağlıklı kalmasına destek olabilirsiniz.

 1. Mutluluk: Egzersizin ruh halinizi iyileştirdiği ve depresyon, kaygı ve stres hissini azalttığı gösterilmiştir.
 2. Ağırlık yönetimi: Düzenli egzersiz, daha fazla kalori yakarak ve metabolizma hızınızı artırarak ağırlığınızı yönetmenize yardımcı olabilir.
 3. Kaslar ve kemikler: Egzersiz, güçlü kasları ve kemikleri oluşturmak ve sürdürmek için önemli bir rol oynar.
 4. Enerji seviyeleri: Düzenli egzersiz, enerji seviyelerinizi artırabilir ve yorgunluğu azaltabilir.
 5. Kronik hastalıklar: Egzersiz, kalp hastalığı, tip 2 diyabet ve bazı kanserler gibi kronik hastalıkların riskini azaltmaya yardımcı olabilir ¹².
 6. Cilt sağlığı: Egzersiz, kan akışını artırarak ve doğal antioksidan üretimini teşvik ederek cilt sağlığını iyileştirmeye yardımcı olabilir ¹.
 7. Beyin ve bellek: Egzersiz, beyin fonksiyonunu ve belleği iyileştirebilir, buna ek olarak bilişsel gerileme riskini azaltabilir.
 8. Uyku: Düzenli egzersiz, uyku kalitesini artırabilir ve uyku bozuklukları riskini azaltabilir.
 9. Ağrı azaltma: Egzersiz, kronik ağrısı olan insanlarda ağrıyı azaltmaya ve fiziksel fonksiyonu iyileştirmeye yardımcı olabilir.
 10. Cinsel yaşam: Egzersiz, cinsel fonksiyonu iyileştirmeye ve erektil disfonksiyon riskini azaltmaya yardımcı olabilir.
 11. Stres yönetimi: Egzersiz, stresi azaltmaya ve genel yaşam kalitesini iyileştirmeye yardımcı olabilir.
 12. Uzun ömür: Düzenli egzersizin yaşam süresini artırdığı ve erken ölüm riskini azalttığı gösterilmiştir.

Düzenli egzersiz yaparak sadece kaslarınızı geliştirmekle kalmazsınız. Vücudunuz ihtiyaç duyduğu yerlerde yeni kılcal kan damarları yapar. Kalp kaslarınız güçlenir. Kalbiniz daha stabil ve daha yüksek debili kan pompalayabilir.

Daha güçlü bir kalp ve daha güçlü bir kan damar ağı sadece kaslarınızı beslemekle kalmaz tüm cildiniz de dahil olmak üzere kalbe uzak organlarınıza daha stabil kan gönderebilir.

Kalbiniz kanınızı saat gibi pompalar. Hem de bir ömür boyu! Bunu daha güçlü yaptığında enerjiniz yükselir, cildiniz daha genç kalır ve saçlarınız daha az dökülür.

6 aylık bir süre zarfında haftada en az 160 dakika egzersiz yapmak, erkeklerde erektil fonksiyonu iyileştirmeye yardımcı olabilir (kaynak).