Erkek Sperm Sayısı ve Kalitesi Nasıl Artar?

yazar:

kategori:

Her altı çiftten biri bebek sahibi olma yolunda doğurganlık problemi yaşıyor. Bu problemi yaşayanlardan üçte birinin yalnızca erkek partnerdeki doğurganlık sorunlarından kaynaklandığı tahmin ediliyor.

Doğurganlık yani tıbbi desteğe ihtiyaç duymadan bebek sahibi olabilme yeteneği; sağlıklı beslenme, sağlıklı yaşam ve takviyelerle daha iyi hale getirilebilir.

Kısırlık (infertilite) her zaman tedavi edilemese de, bebek sahibi olma şansını artırmak için yapabilinecek bazı şeyler vardır.

Çinko

Çinko; et, balık, yumurta ve kabuklu deniz ürünleri gibi hayvansal gıdalarda bol miktarlarda bulunan önemli bir mineraldir.

Yeterili çinkoyu almak, erkek doğurganlığın temel taşlarından biridir.

Gözlemsel çalışmalar, çinko yetersizliğinin, düşük testosteron seviyeleri, düşük sperm kalitesi ve artan erkek kısırlığı riski ile ilişkili olduğunu göstermektedir. (1)

D-Aspartik Asit (D-AA)

D-aspartik asit (D-AA), besin takviyesi olarak satılan bir amino asit türü olan bir aspartik asit biçimidir. Pek çok proteinin yapısını oluşturan ve D-AA’dan çok daha yaygın olan L-aspartik asit ile karıştırılmamalıdır.

D-AA, temel olarak testisler gibi belirli bezlerde, ayrıca semen ve sperm hücrelerinde bulunur.

D-AA seviyeleri infertil, erkeklerde fertil erkeklerden önemli ölçüde daha düşüktür. Bu nedenle araştırmacılar, D-AA’nın erkek doğurganlığında rol oynadığını düşünmekteler. (2)

Düzenli Egzersiz

Düzenli olarak egzersiz yapmak, genel sağlık durumunu iyileştirmekle kalmaz, aynı zamanda testosteron hormonu seviyelerini ve doğurganlığı artırabilir.

Araştırmalar gösteriyor ki: Düzenli egzersiz yapan erkekler, egzersiz yapmayan erkeklerden daha yüksek testosteron seviyelerine ve daha iyi semen kalitesine sahiptir. (34)

C vitamini

C vitaminin, çok güçlü bir antioksidan olduğunu ve bağışıklık sistemini güçlendirdiğini muhtemelen biliyorsunuzdur.

Bazı kanıtlar, C vitamini gibi antioksidan takviyeleri almanın doğurganlığı arttırabileceğini göstermektedir.

Oksidatif stres ve aşırı yüksek serbest radikal seviyeleri erkeklerde kısırlığa neden olabilir. (56)

C vitamini gibi antioksidanlardan yeterince almak, bu zararlı etkilerin bazılarını önlemeye yardımcı olabilir. Ayrıca C vitamini takviyelerinin semen kalitesini artırabileceğine dair bazı kanıtlar da vardır.

Maca Kökü

Maca kökü takviyeleri almak libidoyu, doğurganlığı ve cinsel performansı artırabilir. Geleneksel olarak, libido ve doğurganlığı artırma yeteneği için kullanılmaktadır.

Erkeklerde yapılan birkaç çalışmada, yaklaşık 3 ay boyunca 1.5 – 3 gram kurutulmuş maca kökü almanın, katılımcılar tarafından, cinsel istek veya libidoyu arttırdığı belirtilmiştir. (78)

Rahatlayın ve stresi en aza indirin

Stresli hissettiğinizde havaya girmek zordur. Stres cinsel memnuniyetinizi azaltabilir ve doğurganlığınızı bozabilir. (910)

Kortizol hormonu, stresin bu olumsuz etkilerini kısmen açıklayabilir.

Uzun süre devam eden stres, kortizol seviyelerini yükseltir. Kortizolün testosteron hormonu üzerinde olumsuz etkileri vardır. (1112)

D vitamini

D vitamini, testosteron seviyelerini artırabilir. D vitamini hem erkek hem de kadın doğurganlığı için önemli olabilir.

Bir çalışmada, D vitamini eksikliği ile düşük testosteron seviyeleri arasında bir bağlantı bulundu. D vitamini eksikliği olan katılımcıların yaz güneşinde daha fazla zaman geçirdiklerinde, D vitamini ve testosteron seviyeleri yükselmiştir. (13)