Erkekte idrar yaparken yanma

İdrarın üretildiği böbreklerden başlayıp, vücuttan atılana kadar ilerlediği boşaltım sistemi üzerinde herhangi bir yerde enfeksiyon gelişmesidir. 

Kadınlarda idrar yolu enfeksiyonu gelişme riski daha yüksektir. Erkekler uzun penis ve 20 cm e ulaşan üretra sayesinde idrar yolu enfeksiyonlarından daha iyi korunurlar.

BELİRTİLERİ:

  • İdrar yaparken yanma ve ağrı hissi (dizüri)
  • İdrar yapmak için güçlü, kalıcı bir istek
  • Sık sık ancak az az idrar yapma
  • İdrar yaparken kan gelmesi (hematüri): Pembe, kırmızı veya koyu kırmızı renkte idrar

NASIL KORUNURUM?

  • İdrar yolları enfeksiyonundan korunmanın basit bir yolu bol su içmektir. İçilen su miktarı arttıkça sistemden boşalan idrar miktarı ve idrar akım kuvveti artar. Nasıl ki kirli bir hortumu temizlemek için, içinden su geçiririz, aynı şekilde üretra da idrarınızın geçişiyle temizlenecektir.
  • Kadınlarda kakanın atıldığı rektum, idrar çıkışı olan üretranın arkasındadır. Tuvalet temizliği esnasında arkadan öne doğru yapılan temizlik işlemleri esnasında rektum çevresindeki mikroplar öne, yani üretra yakınlarına, taşınmış olur. Kadınlarda arkadan öne doğru yapılan temizlik işlemleri idrar yolu enfeksiyonu riskini arttıracaktır. (resim 2)
  • Kadınlar doğru tuvalet alışkanlığı edinmelidir. Her sabah kahvaltıdan sonra evden çıkmadan temizliğinden emin oldukları kendi evlerinde tuvaletlerini yapmalılardır. 
  • Vajinanın sabun gibi yüksek pH’lı temizleyicilerle yıkanması bir temizlik olarak zannedilse de, sabunların bazik olması ve vajina pH’sını yükseltmeleri nedeniyle mikroplara yaşama şansı verir ve hastalık oluşmasını kolaylaştırır.

TANISI ve TEDAVİSİ ve tüm metin için bakınız:

İDRAR YOLU ENFEKSİYONU

Tedavisi Nedir?

TedavisiNedir.com web sitemiz içerdiği bilgileri profesyonel yabancı sağlık stelerinden ya da gerçek Türk doktorların kaleminden almaktadır. TedavisiNedir.com genel sağlık bilgilerinden bahseder ve kişisel sağlık durumunuzla ilgili sorumluluk almaz.

You may also like...