Flavonoidler enfeksiyonu önleyebilir mi?

Bitki bazlı gıdalarda bulunan 6.000’den fazla bileşik flavonoid olarak tanımlanmıştır.

Avustralyalı araştırmacılar, flavonoidlerin kansere ve kalp hastalıklarına karşı nasıl koruma sağladığını belirleyemedi. Ancak flavonoidlerin antienflamatuar etkilerinin kansere ve kalp hastalıklarına karşı koruma sağlayabileceği düşünülüyor.

Alkol tüketimi ve sigara içmek iltihabı artırır ve kan damarlarına zarar verir, böylece hastalık riski artar. Flavonoidlerin antienflamatuvar olduğu ve kan damarı fonksiyonlarını iyileştirdiği gösterilmiştir. Flavonoidler, iltihabı (inflamasyonu) azaltarak ve kan damarlarını koruyarak kalp hastalıklarından ve kansere bağlı ölümlerden koruyabilir.

Uluslararası Epidemiyoloji Dergisi’nde yayınlanan bir 2017 çalışmasında, flavonoidlerin kanser hücrelerinin büyümesini engellediği görülmüştür.

Tütün dumanı, bağırsaktaki besinlerin emilimini zorlaştırır (azaltır). Bu nedenle tütün dumanına maruz kalanların daha fazla C vitamini ve daha fazla flavonoid tüketme ihtiyacı vardır.

Flavonoid gibi antioksidanların faydalarını ve özellikle neden sigara içenlere ve alkol tüketenlere yarar sağladığını açıklamak için daha ileri çalışmalar yapılması gerekiyor.


Kaynak: https://hekimimyanimda.com/etiket/flavonoid/