Gebelik yaşı ile artan sağlık riskleri

yazar:

kategori:

Bir kadın ilerleyen yaşlarda sağlıklı bir bebeği dünyaya getirebilir mi? Sağlıklı bir kadın ileri yaşlarda gebelik planlarken doğurganlık ve olası gebelik komplikasyonlarına karşı neleri bilmelidir?

Düşük riski

Gebeliğin ilk 13 haftasında (ilk 3 ay, ilk trimester), bebeğin kaybedilmesine ve hamileliğin sonlanmasına erken gebelik kaybı denir veya düşük denir. Erken gebelik kaybı, kadının yaşı ilerledikçe artan bir durumdur.

  • 30 yaşın altındaki kadınlar için erken gebelik kaybı oranı %15-20 civarındadır.
  • 35 yaşında bu risk artar ve 40 yaşına kadar düşük yapma oranı %40-50’dir.

Kromozom anomalileri riski

Doğurgan bir annenin down sendromu veya diğer kromozomal anormallikleri olan bir bebeği dünyaya getirme ihtimali de annenin yaşı ile ilişkilidir.

Gebe kalan anne adayının yaşı ne kadar ileriyse doğacak bebekte kromozomal anormallikler görülme ihtimali de o kadar artar.

Bir kadının yumurtası yaşlandıkça, kromozomların yanlış bölünme riski de artar. Bu nedenle, Down sendromu riski anne adayının yaşıyla birlikte artar.

Anne adayının yaşıDown sendromlu bir çocuğa sahip olma olasılığı
201 / 1,600
251 / 1,300
301 / 1,000
351 / 365
401 /90
451 / 30
https://americanpregnancy.org/birth-defects/down-syndrome/

Diğer riskler

Ayrıca 40 yaş üstü annelerde, gestasyonel diyabet, sezaryen ile doğum gerekmesi, ölü doğum ve gebelik esnasında preeklampsi gelişmesi riskinde hafif bir artış vardır. Bu nedenle 40 yaş üstü gebelerde ek tetkikler ve ultrason görüntüleme yapılır.

Özetle artan anne adayı yaşı, başarılı gebelik ihtimalini düşürür. Ayrıca obezite, yüksek tansiyon, yüksek kolesterol ve diyabet gibi kronik hastalıklar toplumda ileri yaşlarda daha sık görülür. Sonuç olarak toplumun geneli düşünüldüğünde ileri yaşta gebe kalan anneler hem ileri yaşın getirdiği hemde ek hastalıkların vermiş olduğu riskler altında gebeliğini sürdürür.