Göz kapaklarında Arpacık nedir? Hordeolum nedir?

Göz kapaklarındaki içi iltihapla dolu, sivilce veya çıban benzeri yumrular olarak görünen arpacık hastalığı hakkında detaylı bilgiler:

Arpacık (hordeolum), göz kapağının kenarına yakın, çıban veya sivilce gibi görülebilecek kırmızı, ağrılı bir topaktır. Göz kapağındaki yağ bezlerinde iltihap gelişmesiyle oluşur (1).

Arpacık içerisi genellikle iltihap ile doludur.

Arpacıklar genellikle göz kapağının dış tarafında olur (eksternal hordeolum). Ancak bazen arpacık, göz kapağının iç kısmında yerleşebilir (internal hordeolum) (1).

Arpacık birkaç gün içinde kendi kendine kaybolmaya başlayabilir. Arpacık varlığında, arpacık olan bölgeye ılık bir bez uygulayarak arpacık ağrısını giderebilirsiniz.

Arpacık nasıl görünür, Arpacık olduğunu nasıl anlarım?

Arpacıksemptom ve bulguları şunları içerir:

  • Göz kapağı üzerinde çıban veya sivilce benzeri kırmızı bir yumru
  • Göz kapağı ağrısı
  • Gözlerde yaşarma
  • Göz kapağı şişmesi

Arpacık ve Şalazyon farkı nedir?

Göz kapağının iltihaplanmasıyla görülen bir başka hastalığın adı ise şalazyondur. Göz kapağı kenarındaki kipriklerin hemen arkasında, küçük yağ bezlerinden birinde tıkanma olursa şalazyon meydana gelir.

Şalazyon genellikle ağrı yapmaz ve genellikle göz kapağının iç kısmında görülür. Arpacık ise genellikle göz kapağının dış kısmında görülür. Her ikisi de benzer şekilde tedavi edilir.