Gripten korunmanın doğal yolları

yazar:

kategori:

Çörekotu, ıtır, nar kabuğu, zencefil, zerdeçal, Reishi mantarı, propolis bağışıklık sisteminizin güçlenmesine yardımcı olur.

‘Daha fazla alırsam daha faydalı olur’ yanlış bir düşüncedir. Su kadar hayati bir şey bile aşırı tüketildiğinde ölümcül olabilmektedir!

Bağışıklık sistemini desteklemek için çoluk çocuk herkesin uygulayabileceği bir yöntem: Kış boyunca sabahları bir çay kaşığı çörek otunu toz haline getirip aç karnına yutun.

Boğaz pastillerindeki Şeker: mikropları çoğaltıyor 

Soğuk havalarda sıklıkla kullanılan boğaz pastilleri ile ilgili önemli bir nokta: Kullanılacak boğaz pastillerinin şekersiz olması gerekir.

“Pastiller şekerle yapılır. Fakat yapılan çalışmalar şekerin mikropların gelişmesi için ortam yarattığını ortaya koyuyor.

Ağız içine yerleşen mikroplar birbirleriyle haberleşerek, mesajlaşarak çoğalırlar. “Çoğalalım” mesajını verirken ortamda şeker olduğunda salgıladıkları glikozil transferaz enzimiyle bu şekeri biyofilm yapıyorlar ve ağzın içerisini, dişlerin üzerini kaplayarak, buralara yapışıp çoğalmaya başlıyorlar. Enfeksiyonun şiddetlenmesine neden oluyorlar.

Burada önemli olan tedbir, mikroorganizmaların çoğalmadan durdurulması. Bu nedenle tercih edilen pastillerin şeker içermemesi ve mikroorganizmaların birbiriyle iletişimini kesecek içeriğe sahip olması gerekiyor.

Mikropların iletişimini kesen bu moleküller şunlarda bulunur:

  • nar kabuğu
  • zencefil
  • zerdeçal

Bu üçlü hastalıklara karşı iki yönlü koruma sağlıyor, hem virüsün yayılmasını engelliyor, hem de vücudu zayıflatan bakterilerin gelişmesini önlüyor.”

Aktarlarda satılan ürünlerin gerçek ürün olup olmadığı bile belli değil, kaldı ki aktarlardaki ürünlerde aflatoksin gibi zehirli mikroorganizmalar gelişebiliyor. Böyle ürünler kullanıldığında da karaciğeriniz bile elden gidebilir.

Aktardan aldığınız bitkinin içerisinde etkili madde var mı yok mu bilemezsiniz. Bitki ne kadar iyi muhafaza edilmiş bilemezsiniz.

Grip mikrobunun en çok yayıldığı yer okullar. Oradan da anne-babalara geçiyor. Önlem alınmazsa grip salgını büyüyebilir.

Yarıyıl tatilleri çocukları virüslerden korumak için iyi fırsattır. Okullarda hasta çocuklar hasta olmayanlara kolaylıkla virüs bulaştırabiliyor.

Ancak AVM, sinema, tiyatro gibi yerlere gidilirken veya toplu taşıma kullanılırken kısacası her kalabalık ortamın içerisinde dikkatli olunması gerekir.

Gribe karşı etkili ilaç yok denecek kadar az. Herkese aynı ilaçlar yazıldığı için mikrop bu ilaçlara karşı direnç geliştiriyor.

Bu nedenle, koruyucu tedbirler almak önemli. Şubat ayının sonuna geldik, yine bir mevsim geçişi bizi bekliyor. Bakınız:

Soğuk Algınlığı • Hekimim Yanımda (hekimimyanimda.com)