Hamilelikte kafeinsiz kahve içilir mi?

yazar:

kategori:

Hamileler kafeinsiz kahveyi tabiki içebilirler. Hamile bir kadın kafein tüketemeyecek diye bir şey yok! Sadece gebeler. tükettikleri kafein miktarını sınırlandırmalıdır. Bunun için de neyin içerisinde ne kadar kafein olduğunu bilmeleri şarttır.

Birkaç bardak yeşil çay ya da birkaç bardak siyah çay içebilirler. Hamileler günde 1 fincen türk kahvesi de içebilirler ancak hem çay hem kahve hem de bitter çikolata tüketirlerse günlük almaları gereken kafein miktarını aşabilirler.

Mevcut bilgi düzeyi göz önüne alındığında, Amerikan Kadın Doğum Uzmanları ve Jinekologlar Koleji (ACOG); hamile kadınların bir günde toplam 200 mg’dan fazla kafein tüketmemelerini önerir (1).

Bir kupa (240 ml) demlenmiş siyah normal kahve 96 mg kafein içerir. Bu nedenle çoğu kılavuz, gebelerin düzenli kahve alımının günde yaklaşık 2 kupa (475 mL) ile sınırlandırılmasını önermektedir (2).

Kafeinsiz kahve, decaf ismini, ingilizce decaffeinated yani kafeinsizleştirilmiş kelimesinden alır (3).

Decaf kahve işlenirken içerisindeki kahvenin en az %97’si kahve çekirdeğinde çıkarılır. Kafeinin neredeyse tamamı çıkarılmasına rağmen yine de az bir miktar kafein kalır (3).

Demlenmiş bir kupa (240 ml) kafeinsiz (decaf) kahve yaklaşık 2.4 mg kafein içerirken kafeinsiz (decaf) espresso (60 ml) yaklaşık 0.6 mg kafein içerir (2).