Hamilelikte kullanılan demir ilaçları

Hamilelikte Kullanılan Demir İlaçları

Hamilelikte kullanılan demir ilaçları hem gebelik süresince artan kan hücresi ihtiyacını karşılamada yardımcıdır hem de muhtemelen doğum anında gerçekleşecek kanama nedeniyle oluşan kan kaybının neden olabileceği kansızlığa karşı önlem almayı sağlar.

Ayrıca doğum sonrası bebek emzirme döneminde de demir depolarının yeterli kalmasına destek olacaktır.

Tüm bu nedenlerle hamile kadınların bazıları gebelikte bir veya birkaç kutu demir ilacı kullanırlar. İşte hamilelikte reçete edilebilen bazı demir ilaçları:

1. Ferrum Hausmann Fort Film Tablet

Ferrum Hausmann Fort, her bir tabletinde 100 mg demire eşdeğer miktarda demir III hidroksit polimaltoz kompleksi ve 0.350 mg folik asit içerir (1, 2).

Genellikle gebelere ve emziren annelere reçete edilir. İçerisindeki 0.350 mg folik asit, gebelerin ihtiyaç duyduğu günlük folik asit miktarını karşılayabilir (2).

2. Gynoferon Depo 80/0.35 mg

Gynoferon Depo 80/0.35 mg tablet, demir (II) sülfat (Ferrous sulfate) ve 0.350 mg folik asit içerir. Her bir tableti 80 mg demire eşdeğerdir (3, 4).

İçeriğindeki demir miktarı kısmen daha az olan bu ilaç, muhtemelen daha az demire ihtiyacı olan hamile ve emziren kadınlara reçete edilebilmektedir (4).

3. Vegaferon Fort Film Tablet

Vegaferon Fort Film Tablet, her bir tabletinde 100 mg demire eşdeğer miktarda demir III hidroksit polimaltoz kompleksi ve 0.350 mg folik asit içerir (5, 6).

Demir ve folik asit kombinasyonu, özellikle gebelik ve emzirme dönemlerindeki demir eksikliğinin önlenmesi ve tedavisi için geliştirilmiştir (6).

İçerisindeki 0.350 mg folik asit, gebelerin ihtiyaç duyduğu artmış günlük folik asit miktarını karşılamaya yardımcıdır (6, 7).

4. Gyno Ferro Sanol Kapsül

İngilizce bir kelime olan “gyno” ön ek olarak “kadın” anlamında kullanılmaktadır.

Gyno Ferro Sanol hamile kadınlar, gebe kalmak isteyen kadınlar ve emziren kadınlar için reçete edilebilmektedir. Önceki demir+folik asit ilaçlara ek olarak Gyno Ferro Sanol Kapsül B12 vitamini de içermektedir (8, 9).

Ferro Sanol Duodenal

Ferro Sanol Duodenal ise adında gyno ön ekini içermez. Bu ilaç etken madde olarak her bir kapsülünde 100 mg demire eşdeğer demir(II)-glisin-sülfat-kompleksi içerir (8, 9).

Sadece demir eksikliği olduğunda ya da folik asit ihtiyacı başka ilaçlar ile karşılandığında reçete edilebilmektedir (7, 9).

5. Santafer Fort Tablet

Santafer Fort her bir tabletinde 100 mg demire eşdeğer miktarda demir III hidroksit polimaltoz kompleksi ve 0.350 mg folik asit içerir (10, 11).

Genellikle gebelere ve emziren annelere reçete edilir. İçerisindeki 0.350 mg folik asit, gebelerin ihtiyaç duyduğu günlük folik asit miktarını karşılamaya yardımcıdır (7, 11).

6. Maltofer Fol Tablet

Maltofer Fol, her bir tabletinde 100 mg demire eşdeğer miktarda demir III hidroksit polimaltoz kompleksi ve 0.350 mg folik asit içerir (12, 13).

İçerisindeki 0.350 mg folik asit, gebelerin ihtiyaç duyduğu günlük folik asit miktarını karşılamaya yardımcıdır (7, 13).

Folik asit içermeyen -sade- Maltofer Tablet ise folik asit ihtiyacını farklıilaç veya takviyelerle alan gebelere reçete edilebilmektedir.

7. Ferplex Fol Oral Çözelti

Ferplex Fol oral çözelti, 15 ml hacimli çözeltide 40 mg demire eşdeğer demir protein süksinilat ve 0.185 miligram folik asit içerir (14, 15).

Bu ilaç göreceli olarak daha sindirilebilirdir ve mide bulantısı olan hamile kadınlar için daha kolay tolere edilebilir.

Eğer diğer demir ilaçlarını kullandığınızda hamilelik bulantılarınız artıyorsa bunu doktorunuza bildirin. Doktorunuz, daha kolay hazmedebileceğiniz başka ilaçlar önerebilir (15).

54 çalışmada toplam 8454 denek üzerinde yapılan araştırmaların derlemesinde; analiz edilen tüm demir eksikliği ilaçları etkili ve güvenli olmasına rağmen, demir protein süksinilat bileşiğinin, demir eksikliğini gidermede ve sindirim sistemi yan etkilerinin daha tolere edilebilir olması nedeniyle mükemmel bir seçim olabileceğini düşündürmüştür (15, 16).

8. Oligofer Fol Oral Çözelti

Oligofer Fol oral çözelti de tıpkı Ferplex gibi, 15 ml hacimli çözeltide 40 mg demire eşdeğer demir protein süksinilat ve 0.185 miligram folik asit içerir (16, 17).

Ferplex Fol Oral Çözelti ile muadil (eşdeğer) olan bu demir ilacı da yine mide bulantısı gibi gebelik belirtileri daha şiddetli seyreden hamile kadınlara öncelikli olarak reçete edilebilmektedir (16).