İdrar Yolu Enfeksiyonu Risk Faktörleri

İdrar yolu enfeksiyonları (İYE) kadınlarda yaygındır ve birçok kadın yaşamları boyunca birden fazla İYE geçirir. İYE’ler için kadınlara özgü risk faktörleri şöyledir:

1. Kadın anatomisi

Bir kadın, bir erkeğe göre daha kısa bir üretraya sahiptir, bu da bakterilerin mesaneye ulaşmak için kat etmesi gereken mesafeyi kısaltır.

2. Cinsel aktivite

Cinsel olarak aktif kadınlar, cinsel olarak aktif olmayan kadınlardan daha fazla İYE’ye sahip olma eğilimindedir. Her yeni bir cinsel partner İYE geçirme riskinizi artırır.

3. Bazı doğum kontrol tipleri

Doğum kontrolü için diyafram kullanan kadınlar ve spermisidal ajanlar kullanan kadınlar daha yüksek risk altında olabilir.

4. Menapoz

Menopozdan sonra, kandaki östrojen seviyesinin düşmesi, İYE’ye karşı daha savunmasız hale gelmenize neden olur.

İYE’ler için diğer risk faktörleri şunları içerir:

5. İdrar yolu anormallikleri

İdrar yolunu normal olarak terk etmesine izin vermeyen idrar yolu anormallikleri ile doğan bebekler veya üretradan mesaneye idrar geri kaçışına neden olan anormallikler İYE gelişme riskini arttırır.

6. İdrar yollarının tıkanması

Böbrek taşları veya erkeklerde prostat büyümesi üretradan idrar akışını sınırlayabilir ve idrarın mesaneden birikmesine neden olabilir. Üretrada idrar akışı azalırsa bakterilerin mesaneye doğru ilerlemeleri kolaylaşır. İYE riski artar.

7. Bağışıklık sisteminin zayıf olması

Diyabet veya bağışıklık sisteminin zayıflamasına neden olan diğer hastalıklar, vücudun mikroplara karşı savaşma gücünü azaltarak İYE gelişme riskini arttırır.

8. Kateter kullanımı

İdrara çıkma yeteneklerini kontrol etmeyi zorlaştıran nörolojik sorunları olan insanlar, felç olan insanlar veya hastaneye kaldırılan bazı insanlar idrarlarını yapabilsinler diye üretralarından mesaneye kateter takılarak idrarları yaptırılır.

Kullanılan her kateter üretra içerisindeki epitel dokunun tahriş olmasına neden olur. Epitel dokusunun zarar görmesiyle bakterilerin üretraya tutunabilme şansları artar. İYE gelişme riski artar.


Kaynak: https://hekimimyanimda.com/klinik/uroloji/idrar-yolu-enfeksiyonu/