İp Atlayarak Zayıflama Rehberi

yazar:

kategori:

Kilo vermek ve ip atlayarak zayıflama nasıl yapılır? ip atlayarak zayıflamanın püf noktaları, ip atlayarak zayıflamak için ne kadar ip atlamalıyım?

İp Atlayarak Nasıl Kilo Verebilirim?

Kilo verebilmek ve zayıflayabilmek için yediğimiz ve içtiğimiz şeylerden elde edilen kalori o gün harcadığımız kaloriden daha az olmalıdır.

Vücudun harcadığı enerji, o gün içerisinde vücudun besinlerle aldığı enerjiden ne kadar fazla ise o kadar hızlı kilo verilir.

1 hafta içerisinde 1 kg zayıflamak için, 1 hafta içerisinde 3500 kalori fazladan harcamanız gerekir (1).

Diğer bir ifade ile 1 haftada 1 kg yağ yakmak için o hafta içerisinde harcadığınız enerjinin yiyecek ve içeceklerle gelen enerjiden 3500 kalori fazla olmalıdır.

Bu da yaklaşık her gün besinlerle aldığınız kaloriden en az 500 kalori daha fazla enerji harcamanız anlamına gelir.

Spor yaparak kilo vermenin olumlu sonuçlarından biri yağların erimesi ile birlikte kas kütlesinin artmasıdır. Toplam kilo kaybı için inşa edilen kas kütlesinden de fazla yağ yakmak gerekir.

İp atlarken ağırlığımızı yer çekiminin aksi yönde hareket ettirmek için enerji harcarız. Bu nedenle ip atlayan kişi ne kadar ağır ise ve ne kadar yükseğe zıplarsa o kadar çok enerji harcar. Basit bir örnekle aynı yüksekliğe zıplayan 100kg biri, 50 kg olan bir başkasına göre 2 kat enerji harcar.

Kalori ise harcanan enerjinin miktarını belirten bir ölçüm birimidir. Kalori yakmak, enerji harcamak anlamına gelir.

İp atlamak kesinlikle iyi bir kalori yakma yöntemidir. Ancak kilo vermek için önce yediklerinizi yakacak kadar ip atlamalısınız daha sonra ip atlamaya devam ettiğiniz her dakika kilo vermenize yardımcı olur.

Başarıyı Belirleyecek Faktörler

İp atlama sporunda kilo verme başarınızı belirleyecek bazı faktörler (1):

  • Beslenme şekliniz, diyetiniz
  • Vermeyi hedeflediğiniz kilo miktarı
  • İp atlama temponuz
  • Spora bağlılık ve devamlılık seviyeniz

Ayrıca yaşınız, metabolizma hızınız, gündelik hayatta ne kadar aktif olduğunuz kilo verme potansiyelinizi belirleyecek faktörlerdendir.

Hadi bir örnek verelim

150 kg bir kadın örneğimizin kahramanı olsun. 

Kahramanımız, haftada 1 kg yağ yakarak zayıflaması için daha dikkatli beslenerek kalori tüketimini azaltabilir. Haftada 3500 kalori daha az aldığında bu 1 kg zayıflama anlamına gelir. 

Haftada 5 gün 20 dakika ip atladığında ise günlük yaklaşık 200 kalori enerji yakar. Bir haftada 1000 kalori demektir. Bir haftada fazladan harcanan 1000 kalori ise yaklaşık yarım kilo yağın harcandığı anlamına gelir.

Bu şekilde kahramanımız haftada yaklaşık 1,5 kg ayda 6 kg kaybeder. Bu disiplinle 3 ayda 18 kg kaybetmek mümkün.

Tahmin edeceğiniz üzere, aylar içerisinde kg kaybedildiğinde ip atlarken yani yer çekiminin zıt yönünde zıplarken daha az kütleyi zıplattığınız için harcadığınız enerji azalacaktır.150 kg birinin zıpladığında harcadığı enerji, 130 kg birine göre bariz şekilde daha fazladır.

Örneğimizdeki kahraman 3 ayda 18 kg zayıfladığında %12 daha az ağırlığa sahip olacak ve zıpladığında daha az kalori harcayacak. Bu nedenle stabil şekilde her ay 6 kg zayıflamak için zamanla yani zayıfladıkça daha uzun süre ip atlaması gerekir. 

Haftada 2 kg’dan fazla zayıflamaya çalışmanın yağ kaybı ile beraber kas kaybına neden olma ihtimali vardır. Kasları severiz. Yağlardan kurtulurken kaslara zarar vermemek adına sağlık profesyoneli gözetimi olmaksızın haftada 2 kg vermeyi hedeflememenizi öneririm.