Kalp için sağlıklı beslenme nasıl olmalıdır?

Yaklaşık 15 yıl öncki bilgilere göre, bu sorunun cevabı basit görünüyordu. Düşük kolesterol, düşük yağ diyeti tavsiye ediliyordu. Ne yazık ki, bu cevap değişti. Kolesterolle beslenmenin muhtemelen kolesterol seviyenizi etkilemeyeceği ortaya çıktı.

Bugün, kalp için sağlıklı beslenme nasıl olmalıdır sorusuna cevap daha tartışmalıdır. Düşük karbonhidrat mı? Bitki bazlı, vegan, Akdeniz, glutensiz, DASH…? Liste devam ediyor ve her diyetin kendi savunucuları var.

Ama kim haklı? Ne yazık ki, “uzmanlar” çok yardımcı olmamıştır. Her birinin, diyetlerinin neden en iyi olduğunu (ve neden kitaplarını satın almanız gerektiğini) “kanıtladığına” dair araştırma ve sebepleri var gibi görünüyor.

İşte kalp için sağlıklı beslenme nasıl olmalıdır? sorusuna cevap arayan hastalarıma vereceğim ipuçları:

1. Herkes için ortak bir “mükemmel” diyet yoktur.

Tıbbı tıp yapan güzelliği ve aynı zamanda zorluğu her hastanın özel oluşudur. Her tedavi yöntemi her kişide aynı derecede işe yaramaz. Hastalık yoktur, hasta vardır! Bir kişinin hayatını kurtaran bir ilaç bir başka kişinin hayatını tehdit eden bir yan etkiye neden olabilir.

Aynı prensip diyet için de geçerlidir. Bir yakınınız belirli bir diyetle şaşırtıcı sonuçlar elde etse de, bu sizin de aynı sonuçlara ulaşabileceğiniz anlamına gelmez. Sadece bir diyet sizin için işe yaramadığı için, başarısız olduğunuz anlamına gelmez bu sadece diyetin sizin için uygun olmadığı anlamına gelebilir.

2. Sevmelisin (eğer seviyorsan daha iyi)

Bir diyetin en iyisi olduğunu ispatlayan araştırmalar yapsak bile (ve yapmıyoruz), onu yemeyecekseniz, size hiçbir faydası olmaz. Kendimizi mahrum kalmış hissettiğimizde başarılı olamayız. Diyet amaçlı sevmediğiniz şeyler yiyorsanız, kendinizi başarısız olmaya hazırlıyorsunuz.Sevdiğiniz ve sağlıklı bir beslenme tarzı bulun.

3. Yüksek oranda işlenmiş yiyeceklerden kaçının

Bu yazımızın belki de en önemli yeri burasıdır. İşlenmiş gıdalardan ve hazır besinlerden uzak durun. kendi yemeğinizi mümkün olduğu kadar doğal yollardan kendiniz yapın. İyi seçilmiş domates, biber ve soğanla yapılmış bir menemenin ne kadar sağlıklı olduğunu biliyor musunuz?

Hazır ve işlenmiş gıdalar; obezite, diyabet ve yüksek tansiyon hastalıklarının önemli bir nedenidir.

Yüksek oranda işlenmiş yiyecekler nelerdir?

İşlenmiş gıda, tipik olarak ilave şeker (yüksek fruktoz mısır şurubu gibi) veya rafine tahıllarda (örneğin, beyaz un veya beyaz pirinç) yüksek yiyeceklerden imal edilir. Bu yiyecekler genellikle koruyucu maddeler ve diğer kimyasallar gibi tanımadığınız birçok içerik içerir.

4. Sebzeleri ve diğer bitki bazlı yiyecekleri tercih edin

Her saygın uzman, sebzelerin ve diğer bitkisel yiyeceklerin diyetinizin büyük bir parçası olmasını önerir. Bu, vejeteryan olmanız gerektiği anlamına gelmez (ki ben vejeteryan değilim). Ancak doğanın size sunduğu yiyecekleri öğünlerinize bol bol eklemenin sağlığınız için harika bir tercih olduğunu unutmayın. Evet adana kebep veya kilis tava muazzam lezzetler ama yanında güzel bir mavsim salata hiç fena olmaz değil mi?

5. Aşırı yemeyin, sağlıklı olsalar bile!

Sağlıklı besinleri aşırı tüketmeyin. Sağlıklı da olsalar “aşırı” tüketmek zarar verir.

  • Yavaş çiğnemek. Yavaş çiğne ve ağzındaki lokmanın tadını derinlemesine hisset. Yemek yeme arzularını çiğnerken tatmin et. Böylece sindirmesi de daha kolay olacak.
  • Dikkatli yemek. Yemek yerken duygularınızı, hislerinizi ve zihinsel sakinliklerinizi kontrol etme sanatıdır. Açlık ipuçlarını dinlemek, ne zaman dolduğunu anlamak ve yemek yerken zaman ayırmakla ilgilidir. Dikkatli bir şekilde yediğinizde, yalnızca sıkıldığınızda yemek yemekten kurtulursunuz. Fiziksel açlık ipuçlarınızın daha farkında olursunuz. Can sıkıntısıyla değil, acıktığınızda yemek yersiniz. Pek çok insan duygularıyla baş etmek için can sıkıntısıyla yemek yiyor ve bunu yapmak senin kaybın olacak.
  • Küçük porsiyon tercih etmek. Az da yeseniz çok da yeseniz aynı yemeğin tadını zaten alacaksınız. Küçük porsiyon yerseniz hem yemeğin tadını almış olursunuz hem de şişkinlik, gaz ve karın ağrısı şikayetleri ağzınızın tadını bozmaz. Fit ve sağlıklı bir vücuda sahip olmakta cabası..

6. Evinde ye!

Hala evde yemek yapmak için zamanı olan var mı?!

Evde yemek yapmak dışarı çıkmaktan daha hızlı olabilir ve faydaları tartışılmaz. Daha sağlıklı yemekler, daha düşük maliyet, sevdiklerinizle daha güçlü bir iletişim kurmanızı sağlayan yemek sofrası sohbeti ev yapımı yemeklerin faydalarından sadece birkaçıdır.

Masanıza kaliteli, besleyici yiyecekler koymak için usta bir aşçı olmak zorunda değilsiniz. Hoşunuza giden ve hızlı bir şekilde hazırlayabileceğiniz bir veya 2 öğünle başlayın.

Uzun lafın kısası bu uyarılarımızı dikkate aldığınızda kendi ideal diyetinizi bulacaksınız.