Kardiyo egzersizi kilo verdirir mi?

yazar:

kategori:

Kardiyorespiratuar egzersiz yani kardiyo olarak da bilinen egzersizler, kalp ve dolaşım sistemini harekete geçirirler.

Kardiyonun sağlık açısından 4 önemli faydası:

1- Kalbin kan pompalama kabiliyetini artırır

Hayatta kalabilmemiz için kalp ve dolaşım sistemimizin her an çalışması gerekiyor. Kardiyo egzersizleri de bu yaşamsal sistemin daha iyi çalışmasını sağlıyor.

Koşu, bisiklet ve yüzme gibi egzersizler kalbin uzun süre daha yüksek tempoda çalışmasını sağlarlar. Kalbimiz kaslardan oluşur ve bu egzersizler kalp kaslarının güçlenmesini sağlar. Böylece kardiyo antrenmanları kan pompalama kabiliyetini artırmaya yardımcı olur.

2- Nabızlarınızı daha düzenli ve stabil hale getirir.

Egzersiz sırasında kalbiniz daha hızlı kan pompaladığı için daha fazla çalışır. Bunun sonucunda, genel anlamda kan pompalama etkinliği giderek artar. Bu sayede, kalbiniz daha az yorulacağı için günlük faaliyetlerinizi daha kolay yapmaya başlarsınız. Bu değişimi, dinlenirken nabzınızda meydana gelen düşüşten anlayabilirsiniz.

3- Kilo vermenizi ya da fit kalmanızı sağlar.

Kardiyo egzersizleriyle aktivite seviyenizi artırdığınızda, spor yaptığınız için kaslarınızın harcadığı kalori/enerji artar. Özellikle kalp kası yüksek tempoda çalıştığı için ekstra yakıta ihtiyaç duyar. Yağlar yakılır, kilolar verilir.

Uzun süreli kardiyo egzersizlerinde, temel yakıt kaynağı olarak vücutta depolanan yağ kullanılır. Harcanan enerjide meydana gelen artışla birlikte fazla yağlardan kurtulursunuz ya da daha fit kalırsınız.

Beslenmenize dikkat eder, az yer ve kalori alımınızı da sınırlandırırsanız, kayda değer ölçüde kilo vermeniz mümkün olacaktır.

4- Stresinizden kurtulursunuz

Kardiyo egzersizleri, endorfin hormonunun üretimini arttırır. Endorfin hormonu stresinizi azaltır ve mutluluk verir.

Koşu kardiyosunda üretilen endorfinin verdiği mutluluğa genellikle “koşudan kaynaklı coşku” şeklinde ifade edilir. Aynı şekilde tenis veya yürüyüş gibi tüm kardiyo egzersizleri aynı mutluluk ve coşku hissini yaratabilir.

Kardiyo egzersizi genellikle hareket halinde meditasyon hissi yaratır. Tamamen egzersize odaklandığınızda, stres seviyenizde düşüş meydana gelebilecektir. Egzersizi bitirdiğinizde fiziksel olarak yorulmuş olabilirsiniz ancak zihinsel açıdan canlandığınızı hissedersiniz.