Kaybettiğim sıvıları yerine nasıl koyabilirim?

Bol su içerek!

Tabiki su içmek vücudun su ihtiyacını karşılayacaktır. Ancak, her zaman sadece su içmek en akıllıca çözüm değildir. Çünkü aşırı terlemeyle su kaybedilirken beraberinde mineral kaybı da olur. Tuz ve mineraller (Sodyum, Klor, Potasyum gibi..) de kaybedilir. Örnek vermek gerekirse, K (potasyum) ve tuz içerisinde bulunan Na (sodyum) vücutta sinir sisteminin elektrik sinyali iletmesi için de gerekli olan önemli bir mineraldir. Cl (klor) yine hücre içi iyon dengesinin oluşturulmasını negatif yüküyle sağlayan önemli bir mineraldir.

Su ve mineral kaybını yerine koymak için mineral içeren sıvılar tüketmek daha akıllıcadır. Çok terleyerek su ve mineral kaybeden sporcular sade su içmezler. Sporcu içecekleri içerler. Sporcu içecekleri tadlandırılmış mineral içeren sulardır. Yani aslında mineral kaybını yerine koyan su/mineral karışımıdırlar ve kolay içim için tadlandırıcı ilave edilerek piyasaya sunulur.

Yeterli su içilmediğinde oluşan susuzluk hissi her zaman bariz olmayabilir ve susuz kalmanın gözle görülür etkisi olan cilt kuruluğu çok ciddi susuzluk durumuna işaret eder. Cildiniz kurumadan, zihin bulanıklığınız başlamadan bol su içmeye gayret gösterin.

Tedavisi Nedir?

TedavisiNedir.com web sitemiz içerdiği bilgileri profesyonel yabancı sağlık stelerinden ya da gerçek Türk doktorların kaleminden almaktadır. TedavisiNedir.com genel sağlık bilgilerinden bahseder ve kişisel sağlık durumunuzla ilgili sorumluluk almaz.

You may also like...