Vajinada kıl kökü iltihabı krem

Vajinada kıl kökü iltihabı için önerebileceğiniz krem var mı? Nasıl tedavi edilir? Tedavisi Nedir?

Kıl kökü iltihabı yani tıbbi adıyla folikülit, kıl kökü olan tüm cilt bölgelerinde görülebilir (1).

Gerek daha nemli olması ve gerekse daha az havalanması nedeniyle, nemli ve havasız kalan kasıkta ve vajina çevresinde kıl kökü iltihabı daha sık görülebilir (1).

Kasık bölgenizin daha rahat hava almasına olanak tanıyan kumaş ve kıyafetleri tercih edin.

Kasık kıllarının jiletle temizlenmesi esnasında dikkatli olunmalıdır. Aşırı jilet kullanmak risklidir. Jilet üzerinde bulunan mikropların kıl köklerine ilerleyerek iltihaba neden olabilmeleri mümkündür. Bu nedenle temizlik yapılan tıraşlama aletlerinin temiz olmasına dikkat edin. Cildinize dinlenmesi için zaman verin.

Vajinada kıl kökü iltihabı için antibiyotik içeren kremler kullanılmalıdır. Hangi kremin kullanılması gerektiği bakteri kültürü yapılmadan kesinleşmez ancak geniş spektrumlu antibiyotik içeren kremler büyük ölçüde yeterli olacaktır.

Vajinada kıl kökü iltihabı için kullanılabilecek bazı kremler şöyledir:

  • Mupirosin” içeren Bacoderm, Mupiderm, Bactroban gibi kremler
  • Fusidik asit” içeren Fucidine, Stafine, Fusix derma gibi kremler
  • Klindamisin” içeren Clindoxyl, Benzaclin gibi kremler

Not: Kasıklarınızdaki ve vajina çevrenizdeki hastalığın bakterilerin neden olduğu kıl kökü iltihabı olduğunda durum böyledir. Ancak kasıkta ve vajina çevresinde mantarların neden olduğu yüzeysel mantar enfeksiyonları da sık görülebilmektedir. Hastalığınızın ne olduğı konusunda net bilgi almak için doktorunuza danışmanızda fayda var.

Tedavisi Nedir?

TedavisiNedir.com web sitemiz içerdiği bilgileri profesyonel yabancı sağlık stelerinden ya da gerçek Türk doktorların kaleminden almaktadır. TedavisiNedir.com genel sağlık bilgilerinden bahseder ve kişisel sağlık durumunuzla ilgili sorumluluk almaz.

You may also like...