Kolajen Kilo Aldırır mı?

Vücudumuzun temel yapı taşlarından biri proteinlerdir. Kolajen ise vücudumuzdaki en bol miktarda bulunan proteinlerden biridir. Kolajenin görevi cilde yapısal özelliğini vermektir. Kolajen proteinleri vücuttaki toplam proteinin neredeyse üçte birini oluşturur. Peki, kolajen kilo aldırır mı? Ya da kolajen kilo verdirir mi?

Kolajen Kilo Aldırır mı?

Kolajen iyi bir protein kaynağıdır. Kalorisinin çoğunluğunu proteinlerin oluşturduğu besinler genel olarak daha fazla tokluk hissi verir. Böylece daha çabuk doyduğunuzu hissedebilir ve daha az yiyebilirsiniz.

Kolajen sade olduğunda bir proteindir ve proteinlerin şişmanlamaya neden olmaları ve göbek veya kalça çevresinde yağlanmaya neden olmaları beklenmez.

Ancak, kolajen takviyesi şekerli tadlandırıcılarla kombine ürün olarak tüketilirse içeriğindeki şekere bağlı olarak kilo artışına neden olabilir.

Kolajen Kilo Verdirir mi?

Doğrudan olmasa da kolajen takviyesi gibi proteinden zengin beslenme tarzı kilo vermenize yardımcı olabilir.

Kolajen diğer tüm proteinler gibi vücudun temel yapı taşıdır. Proteinler vücut zorunlu kalmadıkça parçalanıp yağa dönüştürülmezler. Bu zorunluluk, günlerce aç kalmanız durumunda gerçekleşir. Örneğin depremde göçük altında aç kalırsanız beslenemezseniz vücut ancak o zaman proteinleri enerji kaynağı olarak kullanır.

Normal beslenme rutininde tokluk hissi sağlayan proteinlerin daha az yemek yemeyi sağlayarak zayıflamaya yardımcı olmaları beklenir.

Kolajen Nedir?

Kolajen bir proteindir ve insan bedenindeki toplam proteinin yaklaşık üçte birini kolajen oluşturur. Kolajenin görevi cilde yapısal özelliğini vermektir. Ayrıca kolajen olası bir kanama durumunda damardaki yara alanını kapatarak kanamanın durdurulmasına yardım eder.

Kolajen, kemiklerin, cildin, kasların, tendonların ve bağ dokusunun ana yapı taşlarından biridir. Kolajen, kan damarları, kornealar ve dişler dahil olmak üzere vücudun diğer birçok yerinde de bulunur.

Kolajeni tüm bu dokuları bir arada tutan bir “yapıştırıcı” olarak düşünebilirsiniz. Zaten kolajen kelimesi, yapıştırıcı anlamına gelen Yunanca “kólla” kelimesinden gelir.


Kaynak: https://hekimimyanimda.com/klinik/cildiye/kolajen-nedir-kolajen-takviyesi-kilo-aldirir-mi/