Omega-3 hangi gıdalarda bol bulunur?

Keten tohumu, chia tohumu, ceviz, semiz otu, brokoli, soya fasulyesi, et, süt, hamsi ve somon, sardunya gibi soğuk denizlerdeki balıklar omega-3’ten zengindir. Hayvansal gıdalardan alınan Omega-3’ler vücudumuzda, bitkisel gıdalardan alınan Omega-3’lere nazaran daha verimli kullanılır.

DHA ve EPA’nın en iyi kaynağı balıktır. Yüksek miktarda omega-3 için yağlı balık tercih edin. En iyi seçenek somon, uskumru, ringa balığı, alabalık, sardalya ve hamsidir.

Omega-3 ihtiyacınız için haftada 2 öğün balık tüketebilirsiniz. Somon Omega-3’ten oldukça zengin bir balıktır. Karadenizde bolca yakalanan ve düşük maliyetlerle tüketebileceğimiz hamsi balıkları da omega-3’ten zengindir.

Omega-3 balıkların vücudunda bir nevi antifriz gibi görev görür ve özellikle kutuplara yakın, soğuk sulardaki yağ oranı yüksek balıklar Omega-3’ten oldukça zengindir. Zaten omega-3’leri hazır tüketilebilir forma getirip satışa sunmak için de bu balıkları kullanırlar.

Önerilen omega-3’ü diğer tüm besinler gibi doğal yollarla almaktır. Ekonomik durumunuza göre somon, hamsi, ceviz ya da semiz otu tüketebilirsiniz.

Eğer Omega-3 içeren herhangi bir ek gıda takviyesi alacaksanız DHA(Docosa Hexaenoic Acid), EPA(Eicosa Pentaenoic Acid) oranlarının yüksek olmasına dikkat ediniz.

Kaynak: https://hekimimyanimda.com/beslenme-ve-diyet/omega-3/

Tedavisi Nedir?

TedavisiNedir.com web sitemiz içerdiği bilgileri profesyonel yabancı sağlık stelerinden ya da gerçek Türk doktorların kaleminden almaktadır. TedavisiNedir.com genel sağlık bilgilerinden bahseder ve kişisel sağlık durumunuzla ilgili sorumluluk almaz.

You may also like...