Osteoartrit için Diz Egzersizi

Diz osteoartritinde yani dizlerin kireçlenmesi olarak bilinen eklem hastalığının tedavi protokolleri arasında ilaç kullanımı, eklem içine uygulanan iğneler ve cerrahi yöntemler bulunmaktadır. Diz osteoartritinde tedavi ilaçlar, eklem içine uygulanan iğneler ve cerrahi yöntemler olarak özetlenebilir.

Bu yazımızda diz eklemi ve diz eklemi etrafındaki kasları güçlendirecek egzersiz önerilemiz var.

1- Diz bastırma: Uyluk (Kuadriceps) kaslarını kuvvetlendirmeyi amaçlar. Dizinizin altına küçük bir yastık veya rulo şeklinde havlu koyabilirsiniz. Dizinizi yere doğru bastırarak 5 saniye kadar bekleyin ve gevşetin. Bir-iki saniye bekledikten sonra tekrar aynı hareketi yapın.

2- Düz bacak kaldırma: Yine aynı grup kasları güçlendirmeyi amaçlar. Yatar pozisyondayken bacak düz bir şekilde yerden biraz yükseğe kaldırılarak 5 sn. kadar havada tutun. Sonrasında bacağınızı indirip birkaç sn. bekledikten sonra egzersizi tekrarlayın.

3- Diz uzatma: Yine uyluk  kasları güçlendirme ve diz hareketini arttırmak amacıyla yapılan bu egzersizde sandalye veya koltukta otururken dizinizi düz uzatıp bir müddet bekleyin sonra dizinizi bükebildiğiniz kadar büküp hareketi tekrarlayın.

4- Diz arkası ve bacak ön grup kaslarını güçlendirme: Sırtınız yere gelecek şekilde uzanın.Dizlerinizi bükün ve topuğunuz yerde olacak şekilde ayak bileğinizi kendinize doğru çekin. 5-10 sn bu şekilde kaldıktan sonra birkaç saniye bekleyip hareketi tekrarlayın.

5- Köprü kurma: Hmastring dediğimiz  diz arkası kas gruplarını güçlendirmeyi amaçlayan bu egzersizde sırt üstü uzanın ve dizlerinizi bükerek ayak tabanlarınız üzerinde kalçalarınızı bir miktar havaya kaldırın. 5-10 sn  kadar bekleyip kalçanızı yere indirin. Birkaç sn dinlenip egzersizi tekrarlayın.

6- Topuk yükseltme: Ayakta dik pozisyonda iken bir yerden destek alarak ayak parmak uçlarınızda bir miktar havaya yükselin. Bu pozisyonda 5-10 sn. bekleyip sonra ayaklarınızı indirin. Bir-iki saniye bekledikten sonra egzersizi tekrarlayın. Bu hareketle de diz ve baldır arkası kas grupları güçlenecektir.

7- Diz bükme: Ayakta dik dururken bir yerden destek alıp dizinizi geriye doğru bükün. Bu pozisyonda 5-10 sn. kadar bekledikten sonra ayağınızı indirin. Bir-iki saniye sonra hareketi tekrarlayın. Bu hareketle diz eklem hareket açıklığı artacaktır.