Şekersiz kola içmek dişlere zarar verir mi?

Şekerli ve gazlı içeceklerde dişlere zarar veren iki önemli mekanizma vardır. Şeker dişlere zarar verebilir. Peki, şekersiz kola içmek dişlere zarar verir mi?

Şeker

Gazlı içeceklerde çok ciddi miktarlarda şeker bulunabiliyor. Bir kutu kolada 10 küsür kesme şeker kadar şeker bulunabilir. Şekerin ağız içerisinde bulunma miktarı ve bulunma süresi arttıkça ağzı ve dişleri mikroplar için cennet haline getirirler. Mikroplar daha kolay beslenirler ve daha hızlı çoğalırlar.

Ağzınızın içerisine şekerli bir besin aldıktan sonra (yemek, içecek veya küçük bir şeker…) mümkünse dişlerinizi hafifçe fırçalayın. Bu mümkün değilse ağzınızı suyla çalkalayın.

Gaz

Gazlı içecekleri dişlerimiz için zararlı yapan diğer çok önemli etken ise gazdır. Gazlı içecekler fosforik ve sitrik asitler içerikleriyle diş minesine zarar verirler. Diyet gazsız içecekler şekeri içermeyebilir, ancak yapay tatlandırıcılar olan kola formlarında daha da fazla asit bulunabilir

Şekersiz kolalar dişeriniz için göreceli olarak daha zararsızdır ancak her ikisinin de zarar verdiğini bilmelisiniz. Diş sağlığınız için kola tüketimini minimuma indirin.

Besin tükettikten sonra ağzınızı çalkalamayı ihmal etmeyin.

Tedavisi Nedir?

TedavisiNedir.com web sitemiz içerdiği bilgileri profesyonel yabancı sağlık stelerinden ya da gerçek Türk doktorların kaleminden almaktadır. TedavisiNedir.com genel sağlık bilgilerinden bahseder ve kişisel sağlık durumunuzla ilgili sorumluluk almaz.

You may also like...