Smoothie Zararlı mı?

Özellikle şeker ilave edilmiş smoothieler günlük kalori alımını arttırarak obeziteye kan şekerini yükselterek de şeker hastalığına neden olabilir. Smoothie zararlı mı? Sağlıklı ve sağlıksız smoothie arasındaki fark nedir?

Sağlıklı ve sağlıksız bir smoothie arasındaki fark, büyük ölçüde bileşenlerinin kalitesine ve miktarına bağlıdır.

Smoothies’in en büyük handikapı, çok miktarlarda ilave şeker içerme potansiyeli taşımalarıdır (1).

Eklenen şeker, smoothie’lerin besin yoğunluğunu azaltır. Ayrıca, rutin olarak çok fazla ilave şeker tüketmek kalp hastalığı, diyabet ve karaciğer hastalığı gibi kronik rahatsızlık riskinizi artırabilir (2).

Ticari olarak hazırlanmış smoothie’ler, ev yapımı versiyonlara göre ilave şeker bakımından daha yüksek olma eğilimindedir, ancak sonuçta her bir tarifte kullanılan bileşenlere bağlıdır.

Toz şeker, bal, akçaağaç şurubu, dondurma, şerbet ve agave nektarı gibi birçok şekerli bileşenin tanımlanması kolaydır.

Bununla birlikte, fındık ezmesinin, protein tozunun, aromalı yoğurdun, meyve aromalı sosların ve şekerli meyve sularının potansiyel ilave şeker kaynakları olduğunu aklınızda bulundurmalısınız.

Az az veya nadiren şeker eklemeye düşkün olmak muhtemelen zararlı değildir, ancak sık sık smoothies içerseniz, şekerli içerikleri mümkün olduğunca sınırlamak en iyisi olabilir.

Evde smoothie yaparken bal veya akçaağaç şurubu yerine tatlılık eklemek için olgun muz gibi bütün meyveleri kullanın.

Tedavisi Nedir?

TedavisiNedir.com web sitemiz içerdiği bilgileri profesyonel yabancı sağlık stelerinden ya da gerçek Türk doktorların kaleminden almaktadır. TedavisiNedir.com genel sağlık bilgilerinden bahseder ve kişisel sağlık durumunuzla ilgili sorumluluk almaz.

You may also like...