Sodyum Bikarbonat nedir?

Sodyum bikarbonat, alkali bir maddedir. Sodyum tuzlarından bir tanesidir. Bikorbanat formülünün antiasit özelliği vardır (1).

Halk arasında İngiliz tuzu olarak bilinir. İsminin İngiliz tuzu olması ve zayıflamak dahil her derde deva olduğunun zannedilmesi en büyük problemdir. Özellikle güvenilir olmayan sağlık sitelerinde hemen her şey “mucizevi” olarak pohpohlanabilmektedir.

Bikarbonatın faydalarını genellikle tuz olması ve antiasit olması oluşturur. Diğer tüm tuzlar gibi bakteri üremesine engel olur. Tuzlanmış turşuların bozulmama sebebi de turşu içerisindeki yüksek tuz oranı nedeniyle bakteri üreyememesidir. Mide yanması, idrar yaparken yanma veya diş çürükleri asit etkisiyle şiddetlenen rahatsızlıklardır ve bikarbonat asit etkisini azaltarak mide yanması, idrar yaparken yanma veya diş çürükleri gibi rahatsızlıkları hafifletir veya önleyebilir. Ayrıca sabun ve şampuan gibi temizleyiciler genellikle bazik karakterdedir, tıpkı karbonat gibi. Bikarbonatın alkali (bazik) karakteriyle temizleyici etkisi de vardır.

Vücutta alkali düzeyini artıran Bikarbonat besin olarak tüketebileceği gibi el, yüz, vücut temizliği; yüzey ve çamaşır, bulaşık temizliği gibi pek çok amaçla kullanılıyor.

Kimyasal olmadığı için yiyeceklerle birlikte de tüketilebiliyor. Zayıflamada, diş sağlığında, cilt bakımında, temizlikte oldukça etkili ancak metnin tamamını okumadan kullanmaya başlamayın.

Nasıl kullanılır?

1 sürahi suya 1 çay kaşığı sodyum bikarbonat karıştırarak gün içinde tüketebilirsiniz.

Eğer diş beyazlatma amacıyla kullanacaksanız diş macununa çok az dökebilirsiniz.

Şampuanınıza bir çay kaşığı bikarbonat ekleyerek kullanabilirsiniz.

Eğer sivilce temizliğinde kullanacaksanız yoğurda ya da limon suyuna karıştırarak cilt toniği olarak kullanabilirsiniz.

Özetle yutmadığınız kullanımlarda suya veya sabuna ilave edebilir, yuttuğunuz durumlarda ise 1 litre suya 1 çay kaşığı olacak şekilde bikarbonat kullanabilirsiniz.