Son Adet Tarihi Hesaplama

Son Adet Tarihi Neye Göre Hesaplanır?

Son adet tarihi tıpta SAT olarak kısaltılan ve hamilelik başlamadan önceki kanama gibi son adet belirtilerinin başladığı ilk gündür. Dolayısıyla son adet tarihi, sizin regl döngülerinize ve adet düzensizliğinize bağlıdır.

Düzenli adet gören bir kadın hamile kaldığında son adet tarihini hesaplamasına gerek kalmaz. Son adetinin ne zaman olduğunu zaten yaşamıştır. Düzenli adetinizin sonuncusunun birinci günü son adet tarihinizdir.

Ancak tüp bebek tedavisi ile hamile kalan kadınlar ve ultrason ile fetus yaşı hesaplanan kadınlar için son adet tarihini hesaplamak gerekebilir.

Son adet tarihi hesaplama nasıl yapılır?

SAT (son adet tarihi) tıbbi gebelik takviminin birinci günüdür. Tıbbi gebelik takvimi 280 gün sürer.

Eğer doğum tarihinizi hesapladıysanız, son adet tarihinizi doğum yapacağınız tarihten 280 gün geriye gelerek hesaplayabilirsiniz.

Bu, hesaplanmış doğum tarihinizden 9 ay 10 gün öncesi anlamına gelir. Zihninizden kabaca bir hesap yapmak isterseniz, hesaplanmış doğum tarihinizden 1 yıl çıkarıp 2 ay ve 20 gün ekleyerek son adet tarihinizi – yaklaşık olarak – hesaplayabilirsiniz.

Otomatik hesaplama nasıl yapılır?

Son adet tarihinizi otomatik olarak hesaplamak için hekimim yanımda ekibinin geliştirdiği gebelik hesaplama asistanını kullanabilirsiniz.

Otomatik olarak son adet tarihinizi hesaplamak için aşağıdaki adımları izleyin.

Adım 1

Profesyonel hesaplama için gebelik hesaplama asistanını buradan ziyaret edin.

Adım 2

Eğer daha önce hesaplama yaptıysanız bu gelişmiş asistan sizi hatırlayacaktır.

Eğer ilk kez hesaplama yapıyorsanız, sizin için en uygun seçeneği seçin.

son adet tarihi hesaplama asistanı - hekimim yanımda
  • Adet döngünüz içinde sadece 1 gün cinsel ilişki yaşadıysanız ve hamile kaldıysanız “İlişki tarihine göre hesaplama” seçeneğini kullanabilirsiniz.
  • Yerleşme (implantasyon) kanaması ile son adet tarihini karıştırdığınızdan endişe ediyorsanız ve doktorunuz gebelik haftanızı hesaplamak için ultrason ile ölçüm yaptıysa “Fetüs USG yaşına göre hesaplama” seçeneğini kullanabilirsiniz.
  • Tüp bebek aşılama (IVF) yöntemi ile hamile kaldıysanız 3. gün yapılan embriyo transferi ya da 5. gün yapılan blastosist transferinden hangisi uygulandıysa o seçenekle hesaplama yapabilirsiniz.
  • Doğum tarihini doktorunuz sizin için hesapladıysa, gelecekte gerçekleşecek doğum tarihinizden geçmişe dönük son adet tarihi hesaplama yapabilirsiniz. Bu seçeneği ayrıca kullandığınız diğer sıradan hesaplayıcıların doğruluğunu test etmek için de kullanabilirsiniz.

Doğru seçeneği seçtikten sonra seçtiğiniz yönteme göre 1 ya da 2 adımda son adet tarihinizi otomatik olarak hesaplayabilirsiniz.

Son adet tarihinizi kolayca hesaplamak için aşağıdaki butonu tıklayın:

Ayrıntılı hesaplama sonuçları

Bu ayrıntılı gebelik hesaplama asistanı son adet tarihinizi hesaplamakla kalmayacak aynı zamanda tıbbi gebelik takviminizi ve önemli gebelik olaylarını günü gününe hesaplayacak.

Yaklaşan bir sonraki önemli gebelik olayını vurgulayacak. Gebelik takibinizi kolaylaştıracak. Örnek bir gebelik hesaplama sonucu:

ayrıntılı hamilelik hesaplama sonuçları
ayrıntılı hamilelik hesaplama sonuçları 2

Son adet tarihi ne için hesaplanır?

Son adet tarihinizi şu nedenlerle hesaplamanız gerekebilir:

  • Meraklı olmak
  • Son adet tarihinizden emin değilseniz.
  • Tüp bebek aşılama (IVF) yöntemi ile hamile kaldıysanız
  • Cinsel ilişki tarihine göre hamilelik hesaplama yaptıysanız
  • Doktorunuz sizin için doğum tarihinizi hesapladı ancak hesaplama programları size son adet tarihinizi sorduğu için son adet tarihini hesaplamanız gerekiyorsa