Tetanozdan nasıl korunabilirim?

Dr. İbrahim Altundağ, 28 Soruda “Tetanoz” Hakkında Tüm Merak Ettikleriniz adlı makalesinde tetanozdan nasıl korunabilineceğinş ve tatanoz aşısı yaptırılmazsa neler olabileceğini anlattı.

Günlük yaşamımızın her anında kendimizi yaralama veya başkası tarafından yaralanma ihtimaline sahip olduğumuz için tetanoz riski ile sürekli karşı karşıyayız. Tetanoza karşı yapılabilecek en akılcı korunma yöntemi: TETANOZ AŞISI olmaktır.

Hayattaki görünmez kazalardan kendimizi sürekli koruyamayacağımıza göre tetanoza karşı yapabileceğimiz tek korunma yöntemi olan ‘tetanoz aşısı’nı yaptırmalıyız.

Tetanoz aşısı yaptırmazsam ne olur?

Eğer şanslıysanız ve yaralanmada size tetanoz bulaşmadıysa bir şey olmayacaktır. Ancak olası bir tetanoz maruziyeti durumunda aşı ile bağışıklığı olmayan kişilerde er ya da geç ilerleyen dönemde ölüm kaçınılmaz olacaktır.

Yaralanmaya maruz kalmadan önce tetanoz aşısı yaptırmalı mıyım?

Tetanoz aşısının ömrü 10 yıl olarak kabul edilir. Gün içerisinde insanların irili ufaklı birçok yaralanmaya veya kazaya maruz kaldığını düşünürsek ve bu yaralanmalarda milyonda bir ihtimal de olsa tetanoz riski mevcut olduğuna göre 10 yılda bir tetanoz aşısı yaptırmak gerekir.

Zaten T.C.Sağlık Bakanlığı da insanların tetanoz için esas 3 doz aşısını olduktan sonra 10 yılda bir koruyucu Td aşısını yaptırmayı önermektedir.

Tedavisi Nedir?

TedavisiNedir.com web sitemiz içerdiği bilgileri profesyonel yabancı sağlık stelerinden ya da gerçek Türk doktorların kaleminden almaktadır. TedavisiNedir.com genel sağlık bilgilerinden bahseder ve kişisel sağlık durumunuzla ilgili sorumluluk almaz.

You may also like...