Uyku Apne Sendromu tanısı nasıl konur?

Uyku apne sendromu ya da obstrüktif uyku apne sendromu (OSAS=obstructive sleep apnea syndrome) uykuda nefesin durması olarak basitçe tanımlanabilir.

Uyku apne sendromu yani uyku esnasındaki apne sendromunu anlamak için öncelikle apne kavramını anlayalım.

Apne nedir?

Apne hava akımının burun veya ağızdan en az 10 saniye kesilmesi durumudur. Kısa süreli solunum durmasıdır.

Hipopne ise halk arasında az bilinmesine rağmen basit tabiri ile solunumun yavaşlamasıdır ve şu şekilde tanımlanır, kandaki oksijen çözünürlüğünde %3’ün üstünde düşme ile birlikte olan 10 saniyeden fazla süren ve hava akımında %50 azalma ile karakterize bir klinik duruma hipopne denir.

Belirtileri

En önemli belirtisi bir tanığın şahit olmasıyla solunum durmasının gözlenmesidir. Genellikle evli çiftlerde hastadan ziyade hastanın eşi bu durumdan şikayetçi olarak KBB polikliniğine başvurmakta ve günlük poliklinik hizmetinde en sık başvurulan belirtiyi bu grup oluşturmaktadır. Uyku sırasında huzursuzluk, sık sık idrara uyanma, terleme, ağız kuruluğu, baş ağrısı ve reflü de olası diğer belirtileridir.

Polisomnografi ile uyku apne tanısı

Uyku apnesi şüphesinde genellikle istenen test halk arasında uyku testi olarak bilinen “polisomnografi” testidir.

Uyku laboratuvarlarında yapılan bu testte vücuda bir çok elektrot yerleştiriliyor ve bu elektrotlar ile hastanın uyku halinde oluşan apne durumlarının sıklığı ve süresi hesaplanıyor. 

Hastanın talebine göre hekiminin de uygun görülmesiyle birlikte polisomnografi testleri evde de yapılabiliyor. Uykudan 1 saat önce vücuda bağlanan elektrotlar uyku süresince kayıt alabilir.

Sonuca ulaşmak için, polisomnografi testi ile gereken ideal uyuma süresi 4 saattir.

Apne ve hipoapne indekside denilen apne ve hipopne sayılarının oranı tanı koymada en önemli etkenlerden biridir. 

Hekimin uyku apnesine sebep olan kısmı tam lokalize edebilmesi için ayrıca yapılan diğer test ise uyku endoskopisidir. Anestezi madde verilerek yalancı bir uyku hali oluşturulan bu testte tıkanıklığa sebep olan kısım tespit edilir. Hasta için kolay bir test olan bu inceleme ameliyat olacak hastalarda ameliyat yönteminin seçilmesi için önemli bir testtir.


Kaynak: https://hekimimyanimda.com/etiket/uyku/

Tedavisi Nedir?

TedavisiNedir.com web sitemiz içerdiği bilgileri profesyonel yabancı sağlık stelerinden ya da gerçek Türk doktorların kaleminden almaktadır. TedavisiNedir.com genel sağlık bilgilerinden bahseder ve kişisel sağlık durumunuzla ilgili sorumluluk almaz.

You may also like...

1 Response

  1. 8 Aralık 2020

    […] Görsel Kaynak: https://tedavisinedir.com/uyku-apne-sendromu-osas-tanisi-nasil-konur/ […]