Yetişkinlerde Yüksek Ateş Nasıl Düşürülür?

yazar:

kategori:

12 yaşından büyük bir çocuk veya bir yetişkinin ateşi yükseldiğinde yüksek ateşi düşürmek için neler yapabilir? Yetişkinlerde yüksek ateş nasıl düşürülür?

Oda ısısını mümkünse 21-22 derecelere kadar düşürün. Ancak hasta, hava akımında (cereyanda) kalmamalıdır. Eğer odalarınızdan birinde klima var ise 21-22 dereceye kadar soğutun ve hastayı bu odaya alın. Ancak klimanın soğuk havası doğrudan hastaya vurmamalı.

Çok ince bir giyisi giydirebilirsiniz. Kıyafetler arttıkça ateşin düşmesi zorlaşır.

Ilık suyla duş alın.

Kolonya ile ellerinizi yüzünüzü ve boynunuzu ovalayabilirsiniz.

Bol bol su için.

Ateş düşürücü haplar kullanın

Aşağıdaki ilaçlar, her bir tabletinde 500 mg parasetamol içeren eşdeğer ilaçlardır.

Yüksek ateş durumunda 1 adet 500 mg parasetamol tablet yutabilirsiniz.

Bu ilaçlar, her bir tablette 500 mg parasetamol içeren ağrı kesici (analjezik) ve ateş düşürücü (antipiretik) etki gösteren ilaçlardır. (1)

  • Ateş düşürür: Hipotalamustaki termoregülasyon merkezi üzerindeki etkisi ile antipiretik (ateş düşürücü) etki gösterir.
  • Ağrı kesicidir: Parasetamolün beyinde ve omurilikte prostaglandin üretimini azaltarak ağrıyı hafiflettiği düşünülmektedir. Prostaglandinler, vücut tarafından yaralanma ve bazı hastalıklara yanıt olarak üretilir.

Parasetamol, vücuda alındıktan sonra, ağrı kesici ve ateş düşürücü etkilerini 15-30 dakika içerisinde göstermeye başlar. Parasetamolün en yüksek etkisini göstermesi bir saat kadar sürebilir.

Parasetamol, vücuda hızlı ve düzenli olarak dağılır. Parasetamolün ağrı kesici ve ateş düşürücü etkisi 3-4 saat sürer.