Yumurtanın Göze ve Görmeye Faydaları

Yumurta, göz sağlığına oldukça faydalı olan “Lutein” ve “Zeaksantin” antioksidanlarını içerir.

Yaşlanmanın sonuçlarından biri, görme yeteneğinin zamanla kötüleşmesidir. İyi haber, gözlerimizi etkileyebilecek dejeneratif süreçlerin yavaşlatabileccek birkaç besin vardır. Lutein ve zeaksantin bunlardan ikisidir. Gözün retinasında biriken güçlü antioksidanlardır (12, 3).

Yumurta, gözü koruduğu bilinen antioksidanlar yönüyle de iyi bir kaynaktır. Özellikle yumurta sarısı bol miktarda lutein ve zeaksantin içerir.

Bu nedenle, yumurta tüketen bireylerde artan lutein ve zeaksantin konsantrasyonları, çok yaygın iki göz bozukluğu olan katarakt ve maküler dejenerasyon riskini önemli ölçüde azaltabilir (45).

Yumurta, gözü koruduğu bilinen antioksidanlar yönüyle de iyi bir kaynaktır. Yumurta tüketen bireylerde artan lutein ve zeaksantin konsantrasyonları özellikle maküler dejenerasyon ve göz kataraktı gibi göz rahatsızlıkları gelişme riski yüksek toplumlarda koruyucu olabilir. (3)

Yumurta sarısı, biyoyararlanım seviyesi oldukça yüksek bir lutein ve zeaksantin kaynağıdır.

Kontrollü bir çalışmada; 4,5 hafta boyunca günde sadece 1,3 yumurta sarısı yemenin, kandaki lutein seviyesini %28-50 oranında, zeaksantin seviyesini ise %114-142 oranında arttırdığı gösterilmiştir. (6)

Yumurta, ayrıca A vitamini açısından da oldukça iyi bir besin kaynağıdır. A vitamini eksikliği dünyadaki en yaygın körlük nedenidir.  (7)