D vitamini ile kanser hastalıklarını yenebilir misiniz?

D vitamini, yağda eriyen dört vitaminden biridir(A,D,E ve K). Kalsiyum ve fosfor emiliminde önemli bir vitamindir. Eskiden vitamin olarak tanımlandı ancak günümüzde vücutta sentezi olan önemli bir steroid hormonu olduğu biliniyor. D vitamini, bağışıklık sistemini ve inflamosyonu düzenler. Renin-Anjiotensin sistemi ile ilişkilidir. Vitamin D reseptörleri (VDR) ile neredeyse tüm hücrelere etki eder…

D vitamini vücudumuzda sentezlenebilir ya da dışarıdan alınabilir.

D vitamini kanser ilerlemesini sınırlayabilir veya önleyebilir.

Vitamin D metaboliti olan kalsitriol hücre döngüsünü düzenler, apoptosisi indükler, hücre farklılaşmasını teşvik eder ve tümör mikroçevresinde anti-enflamatuar faktör olarak hareket eder. İn vitro ve in vivo hayvan modellerinde, kalsitriolün kanser hücrelerinde anti-proliferatif, pro-diferansiatif ve pro-apoptotik etkiye sahip olduğu gösterilmiştir. (3)

D vitamini kanseri önler mi?

Meme kanserine yakalanmış ve D vitamini değeri yüksek olan kadınların, bu değeri daha düşük olanlara göre, yaşam süreleri daha uzundur. Meme kanserine yakalanmış kişilerin; D vitamini seviyesinin 50 mg/ml ve üzerine çıkarılması, tedaviyi olumlu yönde etkilemektedir. SUNSHINE çalışmasında ise; yüksek doz D vitamini desteğinin, 139 kemoterapi alan kolorektal (kalın bağırsak) kanserli hastalarda hastalığın kontrolünü artırdığı gösterilmiştir.

D vitaminin diğer kanser türleriyle ilişkisi üzerine yapılan çalışmalarda ise, yararına ilişkin net kanıtlar sağlanamamıştır. Yeni Zelanda’da 5 bin 110 kişinin dahil olduğu çalışmada; 4 yıla kadar yüksek dozlarda oral (ağızdan) D vitamini alan kişilerde, ne kanser riskinde ne de kalp damar hastalığı riskinde azalma gözlenmedi. D vitamini ve kanser ilişkisine dair bugüne kadar yapılan en kapsamlı gözlemsel çalışmada; D vitamininin, sigara kullanmayanlarda dahi, akciğer kanserinden korunmada etkili olmadığı tespit edilmiştir.

Yeni açıklanan VITAL araştırmasında, 25 bin 871 sağlıklı kişiye; koruyucu amaçlı vitamin D3 (2000 IU) ve omega-3 verilmiş ancak ne kansere, ne de kalp hastalıklarına karşı koruyucu bir etki saptanmamıştır. Yani kolon ve meme kanseri olan kişiler için D vitamini kullanımı uygun olabilir ama koruyucu olma özelliği şu an için tartışmalıdır.

D vitamini eksikliği nasıl anlaşılır?

D vitamini eksikliğinin belirtileri:

  • Yorgunluk, halsizlik
  • Depresif ruh hali,
  • Yaraların zor iyileşmesi
  • Saç dökülmesi
  • Kas ağrıları
  • Bel ağrıları
  • Sık sık soğuk algınlığı geçirmek

Bu belirtilere sahipseniz veya D vitamini eksikliğiniz olduğunu düşünüyorsanız doktorunuza müracaat ediniz.

Tedavisi Nedir?

TedavisiNedir.com web sitemiz içerdiği bilgileri profesyonel yabancı sağlık stelerinden ya da gerçek Türk doktorların kaleminden almaktadır. TedavisiNedir.com genel sağlık bilgilerinden bahseder ve kişisel sağlık durumunuzla ilgili sorumluluk almaz.

You may also like...