Depresyon için Öneriler ve Basit Yaşam Değişiklikleri

Depresyon genellikle kendi başınıza tedavi edebileceğiniz bir hastalık değildir. Ancak alınan profesyonel tedaviye ek olarak, şu kişisel bakım adımları ve hayat değişiklikleri depresyonunuzu kontrol altında tutmanızı kolaylaştırabilir:

1. Tedavi planınıza sadık kalın. 

Psikoterapi seanslarını veya randevuları atlamayın. Kendinizi iyi hissediyor olsanız bile ilaçlarınızı düzenli olarak kullanmaya devam edin. İlaç kullanmayı nırakırsanız, depresyon belirtileri geri gelebilir ve yoksunluk benzeri belirtilerle de karşılaşabilirsiniz. Daha iyi hissetmenin zaman alacağını kabul edin. Sabırlı olur.

2. Depresyon hakkında bilgi edinin. 

Durumunuz hakkında eğitim sizi güçlendirebilir ve tedavi planınıza bağlı kalmanız için motive edebilir.

3. Ailenizi, bilgilendirin. 

Ailenizin sizi anlamaları ve size destek olabilmeleri için depresyon hakkında bilgi sahibi olmalılar. Onları depresyon ve hastalığınız hakkında bilgi edinmeye teşvik edin.

4. Sağlıklı ilişkiler kurun! 

Sizi olumlu etkileyecek insanlarla ilişkiler kurun. Arkadaşlarınız ve aileniz, duygu durum değişimlerinin uyarı işaretlerini izlemenize yardımcı olabilir ve size destek olabilir.

5. Sağlıklı beslenin.

Sağlıklı beslenmek genel sağlık durumunuzu iyileştirir ve mutluluk seviyenizi arttırır.

6. Kaliteli uyuyun.

İyi uyumak hem fiziksel hem de zihinsel rahatlığınız için önemlidir. Uyumakta zorlanıyorsanız, çözüm yolları hakkında doktorunuzla konuşun.

Ayrıca bakınız: Kaliteli Uyku İçin “Kanıtlanmış Bilgiler”

7. Sağlıklı bir egzersiz rutini oluşturun!

Yürümeyi, koşmayı, yüzmeyi, bahçeciliği ya da hoşlandığınız başka bir şeyleri yapın. Fiziksel egzersiz yapın. Hareket edin. Uyumak, yemek yemek ve fiziksel aktivite için düzenli bir rutinin olması ruh halinizi dengelemenize yardımcı olabilir.

8. Depresyonunuzun şiddetleneceğine işaret eden şeyleri öğrenin.

Depresyon belirtilerinizi neyin tetikleyebileceğini öğrenmek için doktorunuz veya terapistinize danışın. Depresyonunuz kötüleşirse ne yapacağınızı bilmeniz gerekir, bunun için bir plan hazırlayın. Akraba veya arkadaşlardan uyarı işaretlerini izlemelerine yardım etmelerini isteyin. Depresyonunuz şiddetlendiğinde doktorunuza danışın.

9. Eğlence amaçlı alkol ya da uyuşturucu kullanmayı bırakın! 

Alkol veya uyuşturucu maddeler geçici haz vererek daha iyi hissetmenizi sağlıyor olsalarda uzun vadede genellikle semptomları kötüleştirir ve depresyonu tedavi etmeyi zorlaştırırlar. Alkol veya uyuşturucu bağımlılığından kurtulmak için yardım alabilirsiniz.