Gebelik Hazırlıkları: 1- Kilonuz Normal mi?

yazar:

kategori:

Demek hamile kalmaya hazırlanıyorsunuz. Tebrikler! Bir bebek sahibi olmaya karar vermek, hayattaki önemli kilometre taşlarından biridir. Peki vücudunuz hamileliğe hazır mı? Gebeliğe sistematik şekilde hazırlanabilmeniz için adım adım yapılacaklar listesi hazırladık.

Vücut kitle indeksinizi (VKİ) biliyor musunuz? Gebelik başladığınızda kalori kısıtlaması yapamayabilirsiniz. Bebek emzirirken beslenmenizden kısamayabilirsiniz. Üstelik gebelikte ve emzirme döneminde aktif olarak spor yapmak da çok mümkün olmayabilir. Bu nedenle: “Gebelik başlamadan birkaç ay önce ideal kilonuza ulaşmış olmanız gerekir.

Aşırı kilolu kadınlarda gebelik diyabeti ve gebelik hipertansiyonu riski artmıştır (1, 2).

Aşırı kilolu anne adaylarının sezaryen doğuma yatkınlıkları daha yüksektir.

Aşırı zayıf kadınlarda ise gebe kalmak daha zor olabilir. Ayrıca bu anne adaylarında erken doğum (prematüre) riski artmıştır.

VKİ’niz aşırı kilolu veya obez kategorilere girerse, doktorunuza sağlıklı şekilde kilo verme stratejileri hakkında danışın. VKİ’niz zayıf kategorisindeyse de doktorunuza danışın.

Vücut kitle indeksi, VKİ = Body Mass Index, BMI: yetişkin erkekler ve kadınlar için geçerli olan boy ve kiloya dayalı bir vücut yağ ölçüsüdür. Vücut kütlesinin, uzunluğunun metre cinsinden karesine bölünmesiyle hesaplanır.

Detaylar ve kaynak için bakınız: Gebeliğe Hazırlık Rehberi