Gebelik Hazırlıkları: 6. Düzenli Kullandığınız İlaçları Doktorunuza Danışın

yazar:

kategori:

Kronik hastalığınız ve bu nedenle düzenli olarak kullandığınız ilaçlar varsa, hastalığınızı takip eden ve size bu ilaçları reçete eden doktorunuza gebe kalmak istediğinizi gebelik başlamadan önce belirtin.

Önceden beri kullanıyor olduğunuz ilaçlardan bazıları hamilelik sırasında güvenli olmayabilir. Doktorunuz gebelik sürecinin başarısı için kronik hastalık ilaçlarınızı değiştirebilir veya dozunu yeniden düzenleyebilir.

  • Şeker hastaları eğer haplarla tedavi görüyorlarsa insülin tedavisine geçmeleri gerekebilir. İnsülin tedavisi gören şeker hastalarının tedavi şemalarının güncellenmesi gerekebilir. Ayrıca gebelik başlamadan önce şeker hastalığının neden olabileceği komplikasyonların takibi için böbrek-kalp-göz gibi organ muayenelerini tekrarlamaları gerekir. Kan şekeri kontrol altında tutulamadığında; doğumsal anomaliler, düşükler ve iri bebek gibi doğumsal problemlerin görülme sıklığı önemli ölçüde artar.
  • Tansiyon hastalarının kullandığı bazı ilaçların gebelikte kullanılması sakıncalıdır. Uzman doktorunuz gebelik sürecinde özel ilaç düzenlemesi yapmak istebilir.
  • Epilepsi hastalarının ilaçlarını bırakmamaları gereklidir, ancak ilacının tipi ve dozu belki değiştirilmek durumunda olabilir. Gebeliğin 18-22 haftalarında fetal ekokardiografinin (bebeğin kalp muayenesi)yapılması önemlidir.
  • Kan sulandırıcı (kan inceltici) ilaç kullanıyorsanız hekiminiz ilaç türünü değiştirmek isteyebilir.
  • Tiroid hastalarında, özellikle erken gebelikte tiroid bezinin gebelik nedeni ile fazla çalışmasına bağlı olarak çarpıntı vb yakınmaları artabilir.

Detaylar ve kaynak için bakınız: Gebeliğe Hazırlık Rehberi