Kalidren 50 mg tablet mide yanması ve ülser yapar mı?

yazar:

kategori:

Kalidren 50 mg (diklofenak potasyum), uzun süre veya büyük dozlarda alırsanız veya yaşlıysanız veya genel sağlık durumunuz kötüyse midenizde veya bağırsaklarınızda ülsere neden olabilir (1).

Mide ülseriniz varsa veya geçmişte mide ülseri geçirdiyseniz doktorunuz size diklofenak almamanızı önerebilir (2).

Diklofenak almanız gerekiyorsa ancak mide ülseri yaşama riskiniz de varsa, doktorunuz midenizi korumak için diklofenak ile birlikte kullanmanız için ek olarak başka bir ilaç daha reçete edebilir (2).

Mide koruyucu olarak bilinen proton pompa inhibitörü ilaçlar mideyi NSAİİ’lerin yan etkilerine karşı koruyabilir (3).

Mide ülserinin en yaygın belirtisi midenin merkezinde yanma veya ağrıdır. Ancak mide ülseri her zaman ağrıya neden olmaz. Mide bulantısı, mide ekşimesi ve hazımsızlık mide ülserine işaret eden diğer belirtilerdir. Eğer mide ülseri belirtileriniz varsa diklofenak kullanmayı bırakın ve doktorunuza danışın.

Eğer daha önce mide ülseri geçirdiyseniz ya da mide ülseri yaşama riski altındaysanız midenize daha az zarar verebilecek parasetamol daha iyi bir tercih olabilir.

Kalidren Tablet ilacı ne işe yarar?

Kalidren 50 mg tablet, steroidal olmayan bir anti-enflamatuar ilaçtır (NSAİİ). Vücutta iltihaplanma ve ağrıya neden olan hormonları azaltarak çalışır. Regl ağrısı, eklem ağrısı ve baş ağrısının hafifletilmesi gibi ağrı durumlarnda ve romatizmal eklem hastalıklarının tedavisinde reçete edilebilmektedir (1, 2).