Rabiza mide koruyucu mu?

yazar:

kategori:

Rabizarabeprazol sodyum etken maddesine sahip mide koruyucu olarak tanınan mide asidini azaltarak etki gösteren bir ilaçtır (1).

Raneks, Rabelis, Rabiza ve Peptyra ile Prabex rabeprazol sodyum içeren eşdeğer ilaçlardır. 10 mg veya 20 mg doza sahip haplar şeklinde 14 veya 28 tablet içeren versiyonları eczanelerde bulunabilir.

Rabiza, midenin ürettiği asit miktarını azaltan Proton pompa inhibitor (PPİ) türü bir ilaçtır. Hazımsızlık, mide ekşimesi, mide yanması ve gastroözofageal-reflü hastalığı (GÖRH) için kullanılabilir. Ayrıca mide ülserlerinin önlenmesi ile tedavisinde ve pankreas veya bağırsakta Zollinger-Ellison sendromu adı verilen bir tümörün neden olduğu nadir bir hastalık için de kullanılabilir.

  • Genellikle sabah 1 kez kullanılır.
  • Şiddetli hastalıklarda doktorunuz sabah ve akşam olmak üzere günde 2 kere kullanmanızı önerebilir.
  • Baş ağrısı, ishal ve mide ağrısı görülme ihtimali en yüksek yan etiler arasındadır. İlacı almayı bıraktığınızda bu yan etkiler hafifleme ve kaybolma eğilimindedir.
  • Eğer Rabelis’i reçetesiz olarak aldıysanız ve 2 hafta kullanmanıza rağmen iyileşmediyseniz, kullanmaya devam etmeden önce doktorunuza danışın.