Zinco Kapsül 50 mg nedir? Ne işe yarar?

Zinco Kapsül 50 mg her bir kapsülünde 50 mg çinko içerir. Bu miktar bir yetişkinin tolere edebileceği en yüksek çinko takviyesinin üzerindedir. Çinko eksikliğinin tedavisinde kullanılabilir. Doktor önerisi dışında uzun süre kullanmak ciddi yan etkiler yaşamanıza neden olabilir. Zinco Kapsül çinko içerir ve tıbbı özelliklerini içerdikleri çinko belirler. Zinco Kapsül nedir? Ne işe yarar? Çinko kısaca:

  • 300’den fazla enzimin aktivitesi için gereklidir (1, 2).
  • Çinko belirli bağışıklık hücrelerini uyarır ve oksidatif stresi azaltır. Bağışıklık sisteminin güçlenmesinde görevlidir (2, 3).
  • Cilt sağlığı, DNA sentezi ve protein üretimi için gereklidir (2, 4).
  • Vücut büyümesi ve gelişmesi, hücre büyümesi ve hücre bölünmesinde görev yapar (2, 5).

Zinco 50 mg Kapsül

Her bir adet Zinco 50 mg Kapsül, 50 mg çinko mineraline eşdeğer 137,3 mg çinko sülfat monohidrat içerir.

Bir yetişkin için takviye veya ilaçlarla alınması önerilen en yüksek çinko miktarı günlük 40 mg ‘dır.

Bu nedenle bu ilacı doktor önerisi olmaksızın kullanmayınız.

Uzun süreli yüksek doz çinko almak çinko zehirlenmesi (toksisite) gelişmesine neden olabilir. Çinko zehirlenmesi belirtileri (6):

  • Mide ağrısı
  • Bulantı
  • Mide krampı
  • Kusma

Zinco Kapsül ne için kullanılır?

Zinco, içerisinde çinko bulunan bir grup ilacın ortak adıdır. Çinko eksikliğini tedavi etmek veya çinko eksikliğinden korunmak için kullanılabilir.

Çinko eksikliği iştah kaybına, bağışıklık sisteminin zayıflamasına, kilo kaybına, yaraların geç iyileşmesine, göz ve cilt lezyonlarına, koku ve tat bozukluklarına neden olabilir (7).

Yan etkileri neler?

Yüksek doz çinko (Zinco) kullanmak çinko fazlalığına bağlı bazı yan etkiler gelişmesine neden olabilir. Mide krampları, bulantı hissi ve kusma sık görülen yan etkilerdir.

Uzun süreli çinko kullanımı bakır emiliminin azalmasına neden olabilir. Bu bakır eksikliği gelişmesine neden olabilir.

Çinko zehirlenmesi ne demek?

Doğal besinlerle çinko zehirlenmesi durumu bildirilmemiştir.

Çinko zehirlenmesi, yüksek dozlarda veya uzun süre çinko içeren besin takviyeleri veya ilaç kullanmayla gelişebilir.

Günlük önerilen çinko miktarını aşmayınız. Eğer çinko eksikliği tedavisi görüyorsanız doktorunuzun belirttiği süre ve dozda ilaç kullanınız.

Genel olarak günlük 40 mg’a kadar çinko takviyeleri tolere edilebilir. Bunun üzerinde çinko almak, yan etkiler yaşama riskinizi arttırır. Üstelik çinko takviyesi almak bakır emilimini azaltarak zamanla bakır eksikliği yaşamanıza neden olabilir.

Tedavisi Nedir?

TedavisiNedir.com web sitemiz içerdiği bilgileri profesyonel yabancı sağlık stelerinden ya da gerçek Türk doktorların kaleminden almaktadır. TedavisiNedir.com genel sağlık bilgilerinden bahseder ve kişisel sağlık durumunuzla ilgili sorumluluk almaz.

You may also like...