Advil Liqui-Gels 200 mg Kapsül nedir? Ne işe yarar?

yazar:

kategori:

Advil Liqui-Gels 200 mg Kapsül, her bir kapsülünde 200 mg ibuprofen içerir. İbuprofen, steroid yapıda olmayan antiinflamatuar ilaçlar (NSAİİ) grubunun bir üyesidir (1).

Advil 200 mg Kapsülün ağrı kesici ve inflamasyonu (iltihabı) azaltılcı etkileri vardır. Hafif ve orta şiddetteki baş ağrısı, diş ağrısı, regl ağrısı ve eklem ağrısının tedavisinde kullanılabilir (1).

İbuprofen

 • İbuprofen, baş ağrısı, diş ağrısı, adet krampları, kas ağrıları veya artrit gibi çeşitli durumlardan ağrıyı hafifletmek için kullanılır.
 • Aynı zamanda ateşi düşürmek ve soğuk algınlığı veya gripten kaynaklanan küçük ağrıları gidermek için de kullanılır.
 • İbuprofen, nonsteroid antiinflamatuar bir ilaçtır (NSAİİ). Vücudunuzun iltihaba neden olan bazı doğal maddelerin üretimini bloke ederek çalışır. Bu etki şişliği, ağrıyı veya ateşi azaltmaya yardımcı olur.

Advil Liqui-Gels Kapsül nasıl kullanılır?

Reçetesiz satılan ürünü alıyorsanız,

 • Bu ilacı reçetesiz olarak eczaneden satın aldıysanız, bu ilacı kullanmadan önce ürün paketindeki tüm talimatları okuyun.
 • Bu ilacı size doktorunuz reçete ettiyse, doktorunuzun önerdiği şekilde kullanın.
 • Herhangi bir sorunuz varsa, doktorunuza veya eczacınıza sorunuz.

Bu ilacı, doktorunuz aksini belirtmedikçe, genellikle 4 ila 6 saatte bir, bir bardak su ile ağızdan alın.

Bu ilacı aldıktan sonra en az 10 dakika uzanmayın. Bu ilacı alırken mide rahatsızlığınız varsa, ilacı yiyecek, süt veya bir mide koruyucu ile birlikte alınız.

Dozaj, tıbbi durumunuza ve tedaviye verdiğiniz cevaba göre belirlenir.

Mide kanaması ve diğer yan etkilerin riskini azaltmak için, bu ilacı mümkün olan en az miktarda ve en az süreyle kullanın.

Dozunuzu artırmayın veya bu ilacı doktorunuz veya ambalaj etiketinde belirtilenden daha sık almayın.

Artrit gibi devam eden durumlar için, bu ilacı doktorunuzun belirttiği şekilde almaya devam edin.

İbuprofen çocuklar tarafından kullanıldığında, doz çocuğun ağırlığına göre belirlenir. Çocuğunuzun kilosuna uygun dozu bulmak için paket talimatlarını okuyun. Sorularınız varsa veya reçetesiz bir ürün seçmek için yardıma ihtiyacınız varsa eczacınıza veya doktora danışın.

Artrit gibi eklem iltihabıyla seyreden kronik hastalıklarda bu ilaçtan en iyi seviyede fayda görmeniz 2 hafta kadar düzenli kullanmanızı gerektirebilir.

Eğer bu ilacı sadece “ihtiyaç duyduğunuzda” kullanıyorsanız, ağrı kesici ilaçların, ağrının ilk belirtileri ortaya çıktığında kullanıldığında en iyi sonucu verdiğini unutmayın. Ağrı kötüleşene kadar beklerseniz, ilaç da işe yaramayabilir.

Rahatsızlığınız devam ederse veya kötüleşirse veya ciddi bir tıbbi sorununuz olabileceğini düşünüyorsanız hemen tıbbi yardım alın. Reçetesiz ürünü kendinizi veya bir çocuğu ateş veya ağrı için tedavi etmek için kullanıyorsanız, ateş 3 günden fazla kötüleşirse veya sürerse veya ağrı 10 günden fazla kötüleşirse veya sürerse hemen doktora başvurun.

Yan etkiler

Bu ilacı kullanan bir çok kişide yan etki görülmemektedir. Ancak bazı insanlarda yan etkilere neden olabilir. Bu ilacı ne kadar çok ve ne kadar uzun süre kullanırsanız yan etki yaşama riskiniz de o kadar artar.

Mide bulantısı, bulantı, kusma, baş ağrısı, ishal, kabızlık, baş dönmesi veya uyuşukluk meydana gelebilir. Bu yan etkilerden herhangi biri devam ederse veya kötüleşirse, derhal doktorunuza veya eczacınıza söyleyin.

Doktorunuz bu ilacı reçete ettiyse, size yararının yan etki riskinden daha büyük olduğuna karar verdiğini unutmayın.

Advil Liqui-Gels kan basıncınızı yükseltebilir. Tansiyonunuzu düzenli olarak kontrol edin ve sonuçların yüksek olup olmadığını doktorunuza söyleyin.

Aşağıdakiler dahil ciddi yan etkileriniz varsa hemen doktorunuza bildirin:

 • kolay morarma / kanama
 • işitme değişiklikleri (kulak çınlaması gibi)
 • zihinsel / ruh hali değişiklikleri
 • açıklanamayan boyun tutulması
 • böbrek problemleri belirtileri (idrar miktarında değişiklik gibi)
 • görme değişiklikleri
 • kalp yetmezliği belirtileri (örn. ayak bileklerinde / ayaklarda şişme, olağandışı yorgunluk, alışılmadık / ani kilo alımı)

Bu ilaç nadiren ciddi (muhtemelen ölümcül) karaciğer hastalığına neden olabilir. Aşağıdakiler de dahil olmak üzere herhangi bir karaciğer hasarı semptomunuz varsa hemen tıbbi yardım alın:

 • koyu renkli idrar,
 • kalıcı mide bulantısı/kusma/iştahsızlık,
 • mide/karın ağrısı,
 • gözlerde veya ciltte sararma

Advil Liqui-Gels ilacına karşı ciddi alerjik reaksiyon gelişme ihtimali düşüktür. Ancak, aşağıdakiler dahil ciddi bir alerjik reaksiyon belirtisi fark ederseniz hemen tıbbi yardım alın:

 • kızarıklık
 • kaşıntı
 • şişme (özellikle yüz / dil / boğazda)
 • şiddetli baş dönmesi
 • nefes darlığı

Bu, olası yan etkilerin tam listesi değildir. Yukarıda listelenmeyen diğer etkileri fark ederseniz, doktorunuza veya eczacınıza danışınız.

Önemli bilgiler

İbuprofen almadan önce, alerjiniz varsa doktorunuza veya eczacınıza söyleyiniz; veya aspirin veya diğer NSAİİ’lere (naproksen, diklofenak, flurbiprofen ve selekoksib gibi); veya başka alerjiniz varsa. Bu ürün, alerjik reaksiyonlara veya başka sorunlara neden olabilecek aktif olmayan bileşenler içerebilir. Daha fazla ayrıntı için eczacınızla konuşun.

Advil Liqui-Gels almadan önce doktorunuza veya eczacınıza tıbbi geçmişinizi, özellikle aşağıdakileri söyleyin:

 • astım (aspirin veya diğer NSAİİ’leri aldıktan sonra kötüleşen nefes alma öyküsü dahil)
 • kan hastalıkları (anemi, kanama/pıhtılaşma sorunları gibi)
 • burunda büyüme (burun polipleri)
 • kalp hastalığı (önceki kalp krizi gibi)
 • hipertansiyon
 • karaciğer hastalığı
 • felç
 • boğaz/mide/bağırsak sorunları (kanama, mide ekşimesi, ülser gibi)

İbuprofen dahil NSAİİ’lerin kullanımıyla bazen böbrek sorunları ortaya çıkabilir. Susuz kalmışsanız, kalp yetmezliğiniz veya böbrek hastalığınız varsa, daha yaşlı bir yetişkinseniz veya belirli ilaçları kullanıyorsanız, sorunların ortaya çıkması daha olasıdır. Dehidrasyonu önlemek için doktorunuzun önerdiği şekilde bol miktarda sıvı içiniz ve idrar miktarınızda bir değişiklik olursa hemen doktorunuza söyleyiniz.

Bu ilaç başınızı döndürebilir veya uykulu yapabilir. Alkol veya marihuana (esrar) sizi daha çok baş dönmesi veya uykulu hale getirebilir. Araba kullanabileceğinizden emin olana kadar araba kullanmayın, makine kullanmayın veya uyanıklık gerektiren herhangi bir şey yapmayın. Alkollü içecekleri sınırlayın. Esrar (esrar) kullanıyorsanız doktorunuzla konuşun.

Advil mide kanamasına neden olabilir. Alkol ve tütünün günlük kullanımı, özellikle bu ilaçla birlikte kullanıldığında mide kanaması riskinizi artırabilir. Alkolü sınırlayın ve sigarayı bırakın. Daha fazla bilgi için doktorunuza veya eczacınıza danışınız (1).

Bu ilaç sizi güneşe karşı daha duyarlı hale getirebilir. Güneşte geçirdiğiniz zamanı sınırlayın. Bronzlaşma kabinlerinden ve güneş lambalarından kaçının. Dışarıda güneş kremi kullanın ve koruyucu giysiler giyin. Güneş yanığı alırsanız veya ciltte kabarcıklar / kızarıklık varsa derhal doktorunuza söyleyin.

Ameliyattan önce doktorunuza veya diş hekiminize kullandığınız tüm ürünlerden (reçeteli ilaçlar, reçetesiz ilaçlar ve bitkisel ürünler dahil) bahsedin.

Bu ilacı kullanırken daha yaşlı yetişkinler mide / bağırsak kanaması, böbrek sorunları, kalp krizi ve felç için daha büyük risk altında olabilir.

İlaç etkileşimleri

İlaç etkileşimleri, ilaçlarınızın çalışma şeklini değiştirebilir veya ciddi yan etkiler yaşama riskinizi artırabilir.

Bu yazımızda olası tüm ilaç etkileşimlerini içermemektedir.

Kullandığınız tüm ürünlerin (reçeteli / reçetesiz ilaçlar ve bitkisel ürünler dahil) bir listesini tutun ve doktorunuz ve eczacınız ile paylaşın. Doktorunuzun onayı olmadan hiçbir ilacı başlatmayın, durdurmayın veya dozunu değiştirmeyin.

Bu ilaçla etkileşime girebilecek bazı ürünler şunlardır: aliskiren, ACE inhibitörleri (kaptopril, lisinopril gibi), anjiyotensin II reseptör blokerleri (losartan, valsartan gibi), cidofovir, kortikosteroidler (prednizon gibi), lityum, “su hapları” ( furosemid gibi diüretikler).

Advil Liqui-Gels, kanamaya neden olabilecek kan sulandırıcı ilaçlarla birlikte alındığında kanama riskini artırabilir. Örnekler arasında klopidogrel gibi anti-platelet ilaçlar, diğerleri arasında dabigatran / enoksaparin / warfarin gibi “kan incelticiler” yer alır.

Birçok ilaç ağrı kesici/ateş düşürücü (aspirin, selekoksib, ketorolak veya naproksen gibi NSAİİ’ler dahil) içerdiğinden tüm reçeteli ve reçetesiz ilaç etiketlerini dikkatlice kontrol edin. Bu ilaçlar ibuprofene benzer ve birlikte alındığında yan etki riskinizi artırabilir. Bununla birlikte, doktorunuz sizi kalp krizi veya felçten korunma için düşük doz aspirin almaya yönlendirdiyse (genellikle günde 81-162 miligram), doktorunuz aksini söylemedikçe aspirin almaya devam etmelisiniz. Günlük ibuprofen kullanımı, aspirinin kalp krizi / felci önleme yeteneğini azaltabilir. Ağrı / ateşi tedavi etmek için farklı bir ilaç (asetaminofen gibi) kullanmak konusunda doktorunuzla konuşun. İbuprofen almanız gerekiyorsa, ibuprofen alırken derhal salınan aspirin (enterik kaplı / EC değil) alma konusunda doktorunuzla konuşun. İbuprofen’i aspirin dozunuzdan en az 8 saat önce veya en az 2 saat sonra alın. Doktorunuzun onayı olmadan günlük aspirin dozunuzu artırmayın veya aspirin / diğer ilaçları alma şeklinizi değiştirmeyin.

Hatırlatmalar

İlerlemenizi izlemek veya yan etkileri kontrol etmek için periyodik olarak laboratuvar ve / veya tıbbi testler (kan basıncı, böbrek fonksiyon testleri gibi) yapılabilir. Daha fazla ayrıntı için doktorunuza danışın.

Bu ilacı düzenli bir programa göre alıyorsanız (sadece “gerektiğinde” değil) ve bir dozu kaçırırsanız, hatırladığınız anda onu alın. Bir sonraki dozun zamanına yakınsa, kaçırılan dozu atlayın. Bir sonraki dozunuzu normal zamanında alınız. Yetişmek için dozu ikiye katlamayın.

Oda sıcaklığında ışık ve nemden uzakta saklayın. Banyo gibi nemli ve sıcak yerlerde saklamayın. Tüm ilaçları çocuklardan ve evcil hayvanlardan uzak tutun.

İlaçları tuvalete atmayın veya talimat verilmedikçe bir kanalizasyona dökmeyin. Süresi dolduğunda veya artık gerekmediğinde bu ürünü uygun şekilde atın. Eczacınıza veya yerel atık imha şirketinize danışın.